zmiękczacz wody do domu jednorodzinnego

Centralny zmiękczacz wody to najlepszy sposób na walkę z kłopotem wody charakteryzującej się wysokim stopniem twardości. Czy jednak jest to rozwiązanie, które sprawdzi się w każdym domu? Jaki zmiękczacz wody powinniśmy wybrać? Na co zwracać uwagę podczas wyboru zmiękczacza wody do domu jednorodzinnego?

Jeśli masz dość kłopotów z twardą wodą

Twarda woda to bardzo trudny przeciwnik i nie ma co do tego żadnych wątpliwości. We znaki daje się w gospodarstwach domowych w całym kraju. Jest powodem licznych awarii oraz mozolnego sprzątania. To też straty finansowe i obciążenie dla środowiska.

Jeśli używasz twardej wody, musisz liczyć się z dwoma zjawiskami, które są dla niej charakterystyczne – kruchy, ale silnie przylegający do powierzchni kamienny osad oraz wysokie napięcie powierzchniowe wody. Pierwszy z wymienionych da się dostrzec już na pierwszy rzut oka, choćby na dnie czajnika, jednak odkłada się także w miejscach poboru wody, jak bateria prysznicowa, krany, na umywalkach i kaflach. Kamień przylega również do komponentów pralek i zmywarek, a także wewnętrznych części przewodów hydraulicznych. Powoduje spadki wydajności, zmniejszenie światła rur, pod nim może dochodzić do łatwiejszego powstawania korozji.

Z kolei wysokie napięcie powierzchniowe wody wiąże się z o wiele gorszym rozpuszczaniem środków chemicznych, a więc o wiele słabszym działaniem płynów i proszków piorących, płynów do płukania tkanin, środków czyszczących, kosmetyków, jak szampony do włosów czy żele pod prysznic. To oznacza, że zużycie może wzrosnąć nawet o połowę. Czekają nas więc straty finansowe, ale i o wiele większe ilości środków chemicznych trafiające do środowiska. A to nadal jeszcze nie są wszystkie konsekwencje stosowania wody o wysokim stopniu twardości.

Różne sposoby na walkę z twardą wodą

Sposobów na walkę z twardą wodą jest naprawdę wiele. Większość jednak opiera się na usuwaniu skutków. W tej całej gamie sposobów, bardziej tradycyjnych i mniej tradycyjnych, jest jeden, który eksperci zdecydowanie polecają, jeśli zależy nam na osiągnięciu najlepszych możliwych efektów. Tym rozwiązaniem jest centralny zmiękczacz wody.

To jedne z najchętniej wybieranych urządzeń do uzdatniania wody do domów jednorodzinnych. Szybko przynoszą oczekiwane efekty, są bardzo proste w obsłudze, nie wymagają wiele uwagi i nie generują wysokich kosztów podczas eksploatacji, a zapewniają efekty w całym gospodarstwie domowym.

Na co zwracać uwagę przy wyborze zmiękczacza wody do domu?

Każde gospodarstwo domowe, ale również my, jako użytkownicy mamy różne potrzeby i oczekiwania względem produktów. W przypadku zmiękczaczy wody gama produktów jest naprawdę szeroka a rozwiązania różnorodne. Mimo wszystko jest kilka kwestii, które należy brać pod uwagę niezależnie od tego, na czym nam zależy. Przede wszystkim jeszcze przed rozpoczęciem poszukiwania idealnego urządzenia warto zdobyć niezbędne informacje. Mowa tu o zużyciu wody, liczbie mieszkańców domu, ilości miejsc poboru wody oraz stopniu twardości wody. Te dane będą konieczne do doboru odpowiedniej pojemności złoża filtracyjnego. Na co jeszcze należy zwracać uwagę?

Ilość i jakość złoża filtracyjnego

Jak już wspomnieliśmy wyżej, bardzo istotną kwestią jest ilość złoża filtracyjnego w zmiękczaczu wody. Jeśli żywicy jonowymiennej będzie zbyt mało, regeneracja będzie musiała odbywać się bardzo często, a to oznacza większe zużycie wody oraz soli, więc i wyższe koszty eksploatacji. Aby ułatwić kwestię wyboru, niektóre sklepy internetowe segregują produkty na podstawie ilości osób mieszkających w domu. I tak na przykład zmiękczacze wody z 20 litrami złoża powinny najlepiej sprawdzić się w 4-osobowych rodzinach, natomiast 30-litrowe w domach zamieszkiwanych przez 6 i więcej osób.

W przypadku zmiękczaczy wody możemy spotkać się z żywicą monosferyczną i polisferyczną. Pierwszy rodzaj jest bardziej rekomendowany ze względu na jednolitą budowę cząsteczek. To zapewnia równomierną wymianę jonową i takie same zużywanie się złoża w każdym miejscu. Ponadto monosferyczna żywica jonowymienna jest uznawana za trwalszą i wymagającą mniejszych ilości wody oraz soli do regeneracji.

Komponenty

Ważne, aby zwrócić uwagę na jakość komponentów. Powinny być trwałe, solidne. Najważniejszym jest rzecz jasna głowica sterująca. To właśnie ona odpowiada za działanie zmiękczacza wody – tryb pracy i regeneracji. Im prostsza w budowie, tym lepiej. Najlepiej, aby była serwisowalna, to znaczy istniała możliwość wymiany poszczególnych elementów w razie ich awarii. Warto też zwrócić uwagę na obudowę zmiękczacza wody – czy tworzywo jest solidne, nie ugina się, nie będzie ulegało łatwo uszkodzeniom mechanicznym.

Dodatkowe funkcje

Wiele zmiękczaczy wody posiada dodatkowe funkcje, które mają na celu ułatwić eksploatację lub obniżyć jej koszty. Warto sprawdzić, co mają do zaoferowania konkretne modele i które z dostępnych dodatków rzeczywiście mogą być nam potrzebne.

Jak przygotować pomieszczenie pod montaż zmiękczacza wody?

Zmiękczacze wody nie są wymagającymi urządzeniami, jednak warto zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów:

  • Odpływ do kanalizacji – jednym z najważniejszych aspektów jest właściwe przygotowanie pomieszczenia pod względem odpływu do kanalizacji. Zmiękczacze wody po zakończeniu regeneracji produkują popłuczyny, które muszą zostać odpowiednio odprowadzone. To niezbędny element
  • Gniazdko elektryczne – automatyczna głowica sterująca wymaga zasilania elektrycznego. Z tego właśnie względu niezbędne jest czynne gniazdko elektryczne w pobliżu miejsca montażu zmiękczacza wody
  • Odpowiednia przestrzeń – pomieszczenie nie może być zbyt niskie. Nawet kompaktowy zmiękczacz wody potrzebuje trochę miejsca, choć producenci starają się, aby niezbędna przestrzeń była jak najmniejsza. Warto pomyśleć o zostawieniu dodatkowego miejsca na filtr mechaniczny, który musi znaleźć się przed zmiękczaczem wody

Jaki zmiękczacz wody do domu jednorodzinnego?

Wybór zmiękczaczy wody jest na rynku naprawdę spory. Obecnie te urządzenia są tak popularne, że można je znaleźć nawet w supermarketach budowlanych. Szeroka gama produktów sprawia, że każdy może dopasować zmiękczacz wody do swoich potrzeb. Oto najciekawsze propozycje. Wiele z nich pochodzi od polskiej marki Ecoperla, która stale zyskuje na popularności.

Niskie koszty utrzymania

Niektórym użytkownikom do szczęścia nie potrzeba wiele – wystarczy dobrej jakości zmiękczacz wody, który zwyczajnie będzie spełniał swoją funkcję. Najważniejszy jest aspekt ekonomiczny, natomiast funkcje zwiększające wygodę użytkowania nie są tak istotne. W takim wypadku warto przyjrzeć się bliżej serii Ecoperla Toro. To obecnie dwa zmiękczacze wody do wyboru: Ecoperla Toro 20 oraz Ecoperla Toro 35. Są niezwykle proste w montażu, mają niewielką szerokość i głębokość, posiadają trwałe komponenty i wysokiej klasy monosferyczną żywicę jonowymienną. Zaletami są również wbudowany mieszacz i bypass. Oba modele są naprawdę tanie w eksploatacji. Ecoperla Perfect System zapewnia najniższe możliwe koszty utrzymania i zrównoważone działanie.

Wygodne użytkowanie

Jeśli stawiamy na komfort oraz funkcje ułatwiające codzienne użytkowanie, idealnym kandydatem do naszego domu może okazać się kompaktowa seria zmiękczaczy wody Ecoperla Slimline CS. To aż 5 rozmiarów do wyboru: od 11 do 30 litrów złoża filtracyjnego. Te urządzenia są niezwykle trwałe i powstały z dobrych jakościowo komponentów. Najlepszym potwierdzeniem jest głowica sterująca działająca w oparciu o elektrozawory oraz monosferyczna żywica jonowymienna marki Lewatit. Dźwiękowy alarm poziomu soli oraz system suchego zbiornika to funkcje ułatwiające użytkowanie, natomiast solankowanie proporcjonalne i Ecoperla Perfect System dbają o jak najmniejsze koszty podczas użytkowania. Ecoperla Slimline CS to przede wszystkim wygodne zmiękczanie wody.

Duża wydajność

W niektórych domach, na przykład w przypadku niektórych bliźniaków, domów wielorodzinnych lub takich o dużym metrażu, kompaktowy zmiękczacz wody może być niewystarczającym rozwiązaniem. Jeśli potrzebna jest duża wydajność, idealnym rozwiązaniem może okazać się dwuczęściowy zmiękczacz wody Ecoperla Softower. Jest dostępny w trzech różnych rozmiarach do wyboru. Ecoperla Smart System dba o niskie koszty eksploatacyjne oraz zrównoważone działanie.

Inteligentne zmiękczanie wody

W dzisiejszych czasach liczy się przede wszystkim komfort i wygoda. Wielu z nas docenia nowoczesne technologie, które pozwalają na to, by nie ściągać na naszą głowę dodatkowych obowiązków, a samo użytkowanie urządzenia było jak najprostsze i zabierało jak najmniej czasu i energii. Z myślą o takich potrzebach powstała seria kompaktowych zmiękczaczy wody Erie IQsoft Eco z wbudowanym modułem Wifi. Pracę zmiękczacza wody można kontrolować za pomocą aplikacji na telefon lub tablet. To idealne rozwiązanie do inteligentnych domów, gdzie większością procesów można sterować zdalnie. Ponadto ta seria jest naprawdę ekonomiczna. Aplikacja przypomni o potrzebie dosypania soli, pokaże zużycie wody przez domowników oraz pozwoli na uruchomienie trybu wakacyjnego.

Przeczytaj więcej w artykule: https://www.krainawody.pl/blog/news/jak-wybrac-idealny-zmiekczacz-wody-do-domu

Jeśli potrzebna nie tylko miękka woda

Jeśli w domu potrzebna jest nie tylko miękka woda, ale również poprawa właściwości organoleptycznych, dobrym wyborem może okazać się coś więcej niż tylko zmiękczacz wody. Dobrym kandydatem może okazać się urządzenie 2 w 1, które zapewnia idealne efekty i daje pełen komfort korzystania z wody. Mowa tu o kompaktowym zmiękczaczu wody z węglem aktywnym – Ecoperla Hero. To produkt, który sprawdzi się idealnie, jeśli w domu jednorodzinnym nie ma miejsca na montaż zestawu składającego się z kolumny węglowej i zmiękczacza wody. Wewnątrz posiada aż 40 litrów wysokiej jakości złoża filtracyjnego. Pierwszą warstwę stanowi węgiel aktywny impregnowany srebrem, a drugą żywica jonowymienna marki Lewatit. To urządzenie zapewnia miękką wodę na całą instalację, o odpowiednim smaku i zapachu, pozbawioną chloru oraz innych substancji, które mogłyby choćby podrażniać skórę po kąpieli.

One thought on “Zmiękczacz wody w domu jednorodzinnym – to musisz wiedzieć!

  1. Mamy budować dom i znajomi nam mówili, że warto pomyśleć o zmiękczaczu wody właśnie. Oni sami posiadają niewielki pensjonat. Mówią, że teraz to jest standard, który ułatwia samo funkcjonowanie takich miejsc. W domu twierdzą, że też można poczuć ogromną różnicę. Coraz częściej się słyszy o takich urządzeniach, więc może coś w tym jest

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.