Jak prawidłowo serwisować systemy odwróconej osmozy?

Mimo wszystkich zbawiennych funkcji filtrów osmotycznych należy pamiętać o jeszcze jednej bardzo istotnej kwestii jaką jest serwisowanie.Praktycznie każde urządzenie do uzdatniania wody wymaga konserwacji, wymiany wkładów, aby mogło działać prawidłowo i cały czas z taką samą wydajnością.

Filtry do wody mają to do siebie, że ich efektywność z czasem maleje. Zazwyczaj jest to spowodowane przeciążeniem wkładu, a w konsekwencji dalszym brakiem możliwości absorbowania danych zanieczyszczeń.

Wkłady filtracyjne w odwróconej osmozie

W przypadku wkładu mechanicznego rozsądny okres eksploatacyjny to 6 miesięcy. Po tym czasie (warto dodać, że są to dane uśrednione i wszystko zależy od jakości wody) należy wymienić wkład.

Dłuższą datę przydatności ma węgiel (granulowany i prasowany). Wkładów węglowych można używać do roku bez konieczności wymiany.

Czas na dobre wiadomości – żywotność membrany (najdroższa część eksploatacyjna) to nawet 5 lat. Resztę wkładów odpowiedzialnych za kolejne etapy filtracji wymienia się wedle zaleceń producenta. Podobnie jest z lampą bakteriobójczą (ostatni proces filtracji w RO8).

Czas na dezynfekcję odwróconej osmozy!

Raz na jakiś czas dobrze jest przeprowadzić dezynfekcję osmozy. Eksperci rekomendują przeprowadzenie tego procesu po 12 miesiącach eksploatacji. Urządzenie można zdezynfekować za pomocą specjalnych środków dezynfekujących. Najczęściej wybierane produkty na rynku to preparaty NeatWork. Wśród nich znajdziemy płyny dezynfekujące, spraye do wylewek czy tabletki, które oczyszczają system filtra. W celu utrzymania higieny na wysokim poziomie powinniśmy zapoznać się z tematem czyszczenia filtra osmotycznego.

Tabletki do dezynfekcji odwróconej osmozy

Tabletki do dezynfekcji

Pastylki to bardzo łatwy i szybki sposób dezynfekcji filtra odwróconej osmozy. Na jedną dezynfekcję należy zużyć jedną pastylkę specyfiku.Należy je zastosować podczas wymiany wkładów w filtrze. Tabletkę trzeba wrzucić do obudowy klosza i odkręcić dopływ wody do urządzenia. Tak powstaje roztwór, który oczyszcza obudowę membrany, klosze, wężyki

Płyn do dezynfekcji odwróconej osmozy

Płyn dezynfekujący

To koncentrat, który pozwala na łatwą i bezproblemową dezynfekcję urządzenia. Buteleczka zawiera około 120 ml płynu. Na jedną dezynfekcję zużywa się około 20 – 30 ml płynu. Dawkę odmierza się za pomocą nakrętki buteleczki – należy wlać około 2 – 3 nakrętek.Jedna buteleczka powinna wystarczyć na 4 do 5 takich zabiegów.

Serwis odwróconej osmozy to nic trudnego

Serwisowanie osmozy możemy przeprowadzić samodzielnie. Wymiana wkładów ogranicza się do odkręcenia kloszy, wyciągnięcia wkładu i aplikacji zamiennika. Jeżeli nie chcemy tego robić sami możemy wynająć firmę, która przeprowadzi serwis urządzenia. Koszty całorocznej obsługi filtra odwróconej osmozy to około 80zł.