Po co aż tyle etapów filtracji w odwróconej osmozie?

Filtracja wody z zastosowaniem samej membrany osmotycznej nie miałaby większego sensu. Pyłki, rdza i inne zanieczyszczenia mechaniczne obecne w surowej wodzie szybko zapchałyby membranę i efektywność uzdatniania spadłaby do zera. Z tego powodu na wejściu filtra montuje się wkład wyłapujący zanieczyszczenia mechaniczne.

Poza tym membrana ma bardzo dużą skłonność absorbowania chloru, przez co – bez uprzedniego przefiltrowania wody wkładem węglowym (najczęściej granulowanym) – bardzo szybko się zużywa.

Dodatkowo w każdym zestawie odwróconej osmozy montowany jest na końcu filtr szlifujący – filtr węglowy, który poprawia smak i zapach wody.

Podstawowe elementy systemu odwróconej osmozy

Niezmienne elementy odwróconej osmozy

Niezależnie od modelu filtra pewne elementy są stałe i znajdą się zarówno w podstawowych odwróconych osmozach RO4, jak też rozbudowanych modelach takich jak choćby RO7.

Więcej o etapach filtracji przeczytasz w zakładce poświęconej temu zagadnieniu.

Schemat podłączenia i działania podstawowego filtra odwróconej osmozy

Odwrócona osmoza to nie tylko wkłady filtracyjne i membrana osmotyczna, ale też obudowa, wszelkie złączki, przyłącza, wężyki, wylewka, zbiornik magazynujący wodę, etc.

Poniżej schemat przedstawiający prawidłowe podłączenie i kolejne etapy filtracji w podstawowej odwróconej osmozie RO4. Woda przepływa kolejno przez wkład mechaniczny, węglowy, membranę osmotyczną, wkład szlifujący. Po drodze trafia także do zbiornika magazynującego wodę. Ostatnim etapem jest pobór wody przez wylewkę.

 

Schemat budowy odwróconej osmozy

Czy odwrócona osmoza to wystarczające rozwiązanie?

Wszystko zależy od wyników analizy wody (którą wypadałoby wykonać przed zakupem filtra. Po przeprowadzeniu wnikliwej analizy wody może się okazać, że oprócz zanieczyszczeń nieorganicznych, znajdują się w niej również bakterie i wirusy. W takim przypadku konieczna będzie instalacja rozszerzonego systemu osmozy – z lampą bakteriobójczą.

Lampy UV eliminują z wody 99,9% wszystkich bakterii i wirusów. Promieniowanie UV-C o danej częstotliwości zabija wszelkie drobnoustroje, dezynfekując całkowicie wodę. Lampy filtracyjne są stosowane do dezynfekcji wody w sposób całkowicie nieinwazyjny – bez użycia temperatury oraz chemikaliów. Woda po zaabsorbowaniu promieni o częstotliwości 254 nm zostaje oczyszczona pod kątem bakteriologicznym.

Co więcej, jeżeli mamy wodę bogatą w zanieczyszczenia sedymentacyjne konieczna jest instalacja dodatkowego wkładu mechanicznego (instalowanego za wkładem węglowym granulowanym).

Rodzaje dodatkowych wkładów do odwróconej osmozy

Każdy system odwróconej osmozy może zostać wzbogacony o dodatkowe funkcjonalności. W tym celu dokupuje się specjalne wkłady. Każdy wkład ma specjalne złoże, które dzięki swoim właściwościom wzbogaca wodę w dodatkowe składniki lub zmienia jej właściwości. Co mamy do wyboru?

Wkład rewitalizujący wodę

Wkład rewitalizujący wodę to nowość i prawdziwa rewolucja w uzdatnianiu wody pitnej. Jego wnętrze stanowi magnez w najczystszej postaci. Kiedy czysta woda przepływa przez wkład, zachodzi reakcja chemiczna w wyniku której powstaje woda wodorowa o wysokim pH i dużym stężeniem magnezu.

Wkład mineralizujący

Wkład mineralizujący wzbogaca przefiltrowaną wodę w ważne dla organizmu składniki. Woda przepływając przez mineralizator zyskuje takie pierwiastki jak: wapń, magnez, sód, potas, chlorki. Wszystkie dostarczane są w ilościach porównywalnych do tych z wód mineralnych.

Wkład bioceramiczny

Wkłady bioceramiczne działają na zasadzie promieni podczerwieni FIR. Molekuły wody zostają rozbite na małe części. Po jego zastosowaniu właściwości fizyczne wody zmieniają się na bardziej korzystne dla ludzkiego organizmu. Dobroczynne właściwości wkładu bioceramicznego i skuteczność działania nie zostały naukowo potwierdzone.