Najlepsze dopełnienie pracy membrany osmotycznej

Aby system odwróconej osmozy mógł działać prawidłowo i w pełni filtrować wodę, potrzebna jest nie tylko membrana osmotyczna, ale też odpowiednie wkłady. To własnie one zapewniają wstępne oczyszczenie wody oraz nadają jej właściwy smak i zapach. Dzięki dobraniu dodatkowych wkładów do odwróconej osmozy można poszerzyć działanie urządzenia i wzbogacić wodę o drogocenne składniki.

Co warto wiedzieć o wkładach filtracyjnych?

Każdy wkład obecny w systemie odwróconej osmozy charakteryzuje się pewnymi właściwościami takimi jak: materiał, z którego został wykonany oraz jego forma, substancje, które usuwa z wody, etc. Wszystkie elementy są tak samo potrzebne, jeśli chcemy, by filtracja wody dawała rezultaty. Co warto wiedzieć o wkładach filtracyjnych będących częścią odwróconej osmozy?

Wkład mechaniczny do odwróconej osmozy

Wkłady mechaniczne

W każdym systemie odwróconej osmozy musi znaleźć się choć jeden wkład mechaniczny. Jest to bardzo ważne, ponieważ to najlepsza ochrona membrany osmotycznej przed dużymi cząstkami zanieczyszczeń, które mogą zatykać wężyki i blokować przepływ wody.

Wkłady mechaniczne usuwają z wody między innymi: kurz, piasek, rdzę, muł, glinki, mikroorganizmy, czyli wszystko, co mogło dostać się do wody podczas przepływu przez rury. Wkład mechaniczny zatrzymuje substancje podobnie jak sitko. Jego działanie często sprawia, że mętność i barwa wody powracają do normy. Do systemów odwróconej osmozy najczęściej stosuje się wkłady wyłapujące cząsteczki o wielkości 5 mikronów.

Wkłady węglowe

Węgiel aktywny charakteryzuje się przede wszystkim dużą zdolnością adsorpcyjną. Te wkłady używane są zarówno przed membraną osmotyczną, jak też po niej jako wkłady szlifujące. Wynika to z faktu, że węgiel aktywny świetnie poprawia smak i zapach wody.

Jak właściwie działa to złoże? Substancje chemiczne pochodzące z wody po prostu „przyczepiają się” do cząsteczek węgla i pozostają na jego powierzchni. W taki sposób usuwany jest przede wszystkim: chlor oraz jego pochodne, metale ciężkie, związki organiczne, pestycydy, herbicydy, fenole, detergenty, bakterie oraz niektóre związki rakotwórcze.

Wkład węglowy do odwróconej osmozy
granulowany węgiel aktywny do odwróconej osmozy

W systemach odwróconej osmozy najczęściej spotkamy wkłady z węglem granulowanym lub z węglem w formie bloku. Czym się charakteryzują te dwa rodzaje?

Węgiel w postaci granulowanej to najlepsza i najdokładniejsza forma redukcji chloru oraz jego pochodnych, a także substancji organicznych. W tym przypadku im dłuższy czas kontaktu złoża z wodą,, tym lepszy efekt. Minusem węgla granulowanego jest pylenie. Z tego względu po tym rodzaju wkładu powinien zostać zamontowany blok węglowy lub wkład mechaniczny.

Blok węglowy to nic innego jak sprasowany węgiel butamiczny. Ten wkład zatrzymuje pyłki po węglu granulowanym, ale oprócz tego stosowany jest do wyłapywania mniejszych cząsteczek mechanicznych. Minusem jest to, że zanieczyszczenia sedymentacyjne szybko zapychają blok węglowy, a przez to znacznie obniżają jego skuteczność.

Czy wiesz, że…?

Za najskuteczniejszy rodzaj węgla we wkładach uznaje się węgiel aktywny wytworzony z łupin orzechów kokosowych. Ten rodzaj węgla charakteryzuje się o wiele większą powierzchnią filtracyjną. Dodatkowo podczas filtracji jest w stanie ograniczyć stężenie toksycznych związków organicznych takich jak choćby leki czy pestycydy.

Węgiel aktywny z łupin orzechów kokosowych

Wkłady filtracyjne o specjalnych właściwościach

Do tej grupy wkładów należą te, które nie mają możliwości odfiltrowania z wody zanieczyszczeń lecz dodają pozytywnie działające substancje do cieczy czyniąc ją jeszcze lepszą dla organizmu i łatwiejszą do przyswojenia.

W tym wypadku pozytywnie działające substancje to na przykład różnego rodzaju minerały: wapń, potas, magnez lub aktywny wodór zwiększający pH przefiltrowanej wody.

Filtry tego typu stosowane są jako końcowy etap po wkładzie szlifującym.

Wkład mineralizujący do odwróconej osmozy

Wkłady mineralizujące

Wkład mineralizujący jest najczęściej stosowanym dodatkiem w systemach odwróconej osmozy. Jego głównym zadaniem jest wzbogacanie przefiltrowanej wody o minerały. Woda zyskuje między innymi: wapń, magnez, sód, potas, chlorki.

Poziom zmineralizowania wody spada wraz ze zużyciem złoża w tym wkładzie, dlatego należy pamiętać o regularnej wymianie na nowy.

Wkłady bioceramiczne

Nazywany jest także rezonatorem magnetycznym. Podczas przepływu woda nasycana jest leczniczymi promieniami dalekiej podczerwieni. Wewnątrz wkładu znajdują się granulki glinki ceramicznej. Picie takiej wody stabilizuje równowagę psychiczną i fizyczną. Uzdatniona woda uznawana jest też za lepiej przyswajalną przez organizm.

Poprawa smaku i zapachu wody, zwiększenie poziomu tlenu w organizmie, zmniejszenie poziomu kwasowości to tylko niektóre zalety działania glinki ceramicznej.

Wkład bioceramiczny do odwróconej osmozy
Wkład rewitalizujący wodę do odwróconej osmozy

Wkłady rewitalizujące

Wkłady rewitalizujące są dostępne na rynku od niedawna. Nie są jeszcze tak powszechnym rozwiązaniem jak mineralizatory wody, jednak ta sytuacja szybko ulega zmianie. Żyjemy w czasach, gdy wszyscy chcą dbać o zdrowie i czuć się po prostu dobrze. Ćwiczymy, zdrowo się odżywiamy, ale oprócz tego chcemy, aby spożywana przez nas woda szybko nawadniała i przynosiła wiele korzyści dla zdrowia.

Wkład rewitalizujący zapewnia wodę bogatą w magnez, aktywny wodór i wysokie pH. Taka woda ma właściwości antyoksydacyjne, doskonale nawadnia i niesie wiele korzyści dla układu nerwowego.

Gdzie zainstalować wkłady w systemach odwróconej osmozy?