Systemy nawadniania są kluczowym elementem dbania o estetykę i dobrą kondycję trawników i ogrodów. Problem pojawia się wówczas, gdy woda używana do podlewania zawiera wysokie stężenie żelaza. Na szczęście można temu zaradzić. Dowiedz się zatem, jaki wpływ ma żelazo w wodzie na systemy nawadniania oraz poznaj skuteczne rozwiązanie problemu.

Skąd bierze się żelazo w wodzie?

Żelazo w wodzie to powszechny problem, zwłaszcza na obszarach, gdzie woda jest czerpana z ujęć głębinowych. Woda gruntowa często zawiera rozpuszczone sole żelaza, które nadają jej mocno charakterystyczny zapach i smak, a co za tym idzie mogą powodować przebarwienia na roślinach i prowadzić do uszkodzenia systemu nawadniającego. Dowiedz się, czy żelazo w wodzie jest szkodliwe.

Żelazo w wodzie a systemy nawadniania

Zażelaziona woda w systemie nawadniania to duży problem użytkowy. Zbyt duże stężenie tego pierwiastka może bowiem prowadzić do blokowania dysz i przewodów. To z kolei prowadzi do nierównomiernego rozprowadzania wody i zmniejszonej wydajności systemu. Osady żelaza mogą również zalegać w rurach, zaworach i dyszach, co z czasem prowadzi do korozji i uszkodzeń mechanicznych. W efekcie może być wymagana kosztowna naprawa. To jednak nie wszystko! Nawadnianie zażelazioną wodą może prowadzić do pojawienia się brązowych lub pomarańczowych przebarwień na liściach roślin, co wpływa na ich kondycję i estetykę całego ogrodu.

Jak radzić sobie z zażelazioną wodą w systemach nawadniania?

Jeśli to możliwe, warto rozważyć alternatywne źródła wody do nawadniania, takie jak deszczówka. Regularne czyszczenie dysz i innych elementów systemu nawadniania również może zapobiec gromadzeniu się osadów żelaza i utrzymaniu jego sprawności, ale znacznie efektywniejszym rozwiązaniem tego problemu jest montaż odżelaziacza wody. Urządzenia tego typu skutecznie redukują ilość żelaza w wodzie, zanim jeszcze trafi ona do systemu nawadniania! Dowiedz się więcej: Jak usuwać żelazo z wody? Oto sposoby ze świata uzdatniania wody!

Czysta woda do systemów nawadniania

Używanie zażelazionej wody może stanowić poważny problem w kontekście systemów nawadniania, prowadząc do zatorów, uszkodzeń i problemów z roślinami. Jednakże, monitorowanie jakości wody oraz inwestycja w odpowiednie rozwiązania techniczne i świadome zarządzanie systemem nawadniania przynosi długoterminowe korzyści, zarówno dla ogrodu, jak i jego właściciela.