Wysokie stężenie żelaza w wodzie stanowi jeden z najczęstszych problemów związanych z jakością wody z własnego ujęcia. Jego zażegnanie jest możliwe na kilka sposobów! Który z nich warto wybrać w swoim przypadku? Która z metod będzie tą najlepszą?

Żelazo w wodzie – uporczywy problem

Wysoki stopień żelaza w wodzie staje się naprawdę uporczywym i widocznym problemem w przypadku wielu gospodarstw domowych, korzystających z własnego ujęcia. Zazwyczaj pochodzi z naturalnych źródeł i nie ma znaczącego wpływu na zdrowie, jednak bardzo utrudnia codzienne użytkowanie wody, a do tego ma niebagatelny, negatywny wpływ na domowe instalacje.

Żelazo przede wszystkim dość mocno zmienia właściwości organoleptyczne wody. Zazwyczaj to właśnie przez nie woda staje się mętna, zmienia barwę, nierzadko także smak oraz zapach. Przez to praktycznie przestaje nadawać się do spożycia, a nawet zagotowania w celu przyrządzenia ulubionych gorących napojów lub dań. Więcej o szkodach, jakie powoduje żelazo obecne w wodzie pisaliśmy już w artykule: Woda z żelazem – czy z takiej da się korzystać?

Problemem powodowanym przez żelazo jest także powstawanie w instalacji bakterii żelazistych. Czym właściwie są? O tym znajdziecie informacje w tym artykule:https://www.krainawody.pl/blog/news/czym-sa-bakterie-zelaziste-czy-moga-nam-zaszkodzic

Do tego warto jeszcze obejrzeć video na ten temat od polskiej marki Ecoperla:

Usuwanie żelaza z wody

Z powodu licznych kłopotów, jakie powoduje woda pełna żelaza, wiele osób dostrzega realną potrzebę walki z problemem i szuka najlepszego rozwiązania, by tego dokonać. A co dokładnie mamy do wyboru? I od czego właściwie warto zacząć?

Przede wszystkim pierwszym i najważniejszym krokiem zawsze jest analiza wody. To działanie zawsze warto wykonać już w momencie, kiedy wprowadzamy się do domu, gdzie głównym ujęciem jest studnia. Dzięki temu jesteśmy w stanie dokładnie poznać skład wody, dowiedzieć się, jakie znajdują się w niej zanieczyszczenia, jaki sposób uzdatniania wody będzie tym najlepszym. Często okazuje się, że jedynym problemem nie jest tylko żelazo, ale i inne zanieczyszczenia. Za jedno z najgroźniejszych należy uznać bakterie, które powodują realne niebezpieczeństwo dla ludzkiego zdrowia.

Wyniki analizy wody są bardzo ważne przy wyborze właściwej metody na usuwanie żelaza z wody. Wynika to z faktu, że na dobór urządzenia będzie miało wpływ nie tylko przekroczenie żelaza w wodzie, ale również wiele innych parametrów, na przykład: mangan, jon amonowy, utlenialność, mętność, barwa – to wszystko technik musi brać pod uwagę. Te zmienne sprawiają, że najlepiej dobrać urządzenie przeznaczone uzdatnianiu wody. A oto co jest dokładnie do wyboru:

  • Odżelaziacze wody ze wstępnym napowietrzaniem
  • Odżelaziacze wody z komorą sprężonego powietrza
  • Stacje wielofunkcyjne
  • Kolumny filtracyjne
  • Urządzenia działające w oparciu o złoże Greensand
  • Niektóre zmiękczacze wody

Najbardziej efektywnym sposobem są oczywiście te pierwsze z wymienionych, czyli odżelaziacze wody. Czas poznać możliwości każdego z wariantów!

Odżelaziacze wody ze wstępnym napowietrzaniem

To jedne z najpopularniejszych urządzeń na rynku. Są bardzo wydajne i radzą sobie z każdymi przekroczeniami. Do działania potrzebują jednak zewnętrznego aeratora oraz zbiornika hydroforowego. Tam woda jest natleniana, dzięki czemu dochodzi do przeobrażenia żelaza dwuwartościowego w trójwartościowe. W samym odżelaziaczu wody dochodzi do procesu katalizy. Dzięki temu żelazo jest zatrzymywane na złożu filtracyjnym, natomiast do odbiorcy trafia oczyszczona woda. To metoda idealna nawet przy bardzo dużych przekroczeniach żelaza i dużym zużyciu wody. Należy jednak pamiętać, że niezbędny jest hydrofor ocynkowany i dość sporo miejsca w pomieszczeniu gospodarczym na instalację całej stacji. Te urządzenia są szczególnie polecane ze względu na swoje ekonomiczne i ekologiczne działanie. Nie potrzebują regeneratu do działania.

Odżelaziacz wody z komorą sprężonego powietrza

To rodzaj odżelaziacza wody, który doskonale sprawdza się w przypadku niewielkich przekroczeń żelaza w wodzie. Doskonale sprawdzi się w niewielkich pomieszczeniach gospodarczych oraz jeśli w danym gospodarstwie domowym jest już założony membranowy hydrofor. Przed jego wyborem warto skonsultować się z ekspertem, ponieważ nie poradzi sobie tak samo dobrze z każdymi przekroczeniami. Jeśli jednak będzie to możliwe, to bardzo dobry wybór – zajmuje mało miejsca i nie wymaga specjalnego nadzoru. Woda wpływa bezpośrednio do urządzenia i tam w komorze sprężonego powietrza jest napowietrzana. Następnie woda jest kierowana na złoże filtracyjne, gdzie zachodzi kataliza. Urządzenia tego typu są w stanie usuwać z wody: żelazo, mangan oraz siarkowodór. Przykładem takiego produktu jest Ecoperla Oxytower od polskiej marki Ecoperla.

Stacje wielofunkcyjne

Niektóre rodzaje złóż filtracyjnych, także jonowymienne są w stanie usuwać żelazo z wody. Dobrym przykładem są stacje wielofunkcyjne, wykorzystywane do usuwania: żelaza, manganu, jonu amonowego, związków organicznych, wysokiego stopnia twardości wody. Tutaj bardzo ważne są wyniki analizy wody. Stacje wielofunkcyjne są regenerowane z pomocą roztworu solanki. Do wyboru są zarówno kompaktowe, jak i dwuczęściowe. Działają przy każdym rodzaju zbiornika hydroforowego.

Kolumny filtracyjne

Sposobem na żelazo w wodzie mogą być także kolumny filtracyjne. Żelazo można usuwać na złożu przeznaczonym do filtracji mechanicznej, o ile utlenialność jest wysoka a żelazo szybko i łatwo się wytrąca z wody. Tu jednak należy mieć na uwadze, że nie jest to rozwiązanie, które sprawdzi się w każdym przypadku. Właściwie stosuje się je naprawdę rzadko.

Urządzenia działające w oparciu o złoże Greensand

Ostatnim rodzajem urządzeń do usuwania żelaza z wody, o których warto wspomnieć są te działające w oparciu o złoże Greensand, regenerowane nadmanganianem potasu. Z jednej strony jest to metoda dość skuteczna, nawet przy większych przekroczeniach, nie wymaga dodatkowego osprzętu, jednak sam regenerat jest dość niebezpieczny i należy uważać przy jego dozowaniu oraz przechowywaniu

Wybierz swój sposób na odżelazianie wody

Żelazo w wodzie jest dość dokuczliwym problemem jednak można sobie z nim poradzić! Warto zacząć od przeprowadzenia analizy wody i poprosić o dobór najlepszej opcji eksperta. Darmową poradę otrzymasz w sklepie internetowym KrainaWody.pl.