dobór najlepszego zmiękczacza wody do domu jednorodzinnego

Kamienny osad to prawdziwe utrapienie i nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Wśród jednych z najlepszych sposobów na poradzenie sobie z problemem jest centralny zmiękczacz wody. Wielu użytkowników coraz chętniej chwali się swoją inwestycją i mówi, że nie wyobraża sobie bez niego życia. Jakie są różnice między zmiękczaczami wody? Który sprawdzi się najlepiej?

Twarda woda w domu jednorodzinnym

Wysoki stopień twardości wody występuje na terenie całej Polski i z tym zjawiskiem z całą pewnością zetknął się przynajmniej raz każdy z nas. Jak najłatwiej rozpoznać czy twarda woda jest problemem w gospodarstwie domowym? Wystarczy zajrzeć na dno czajnika – jeśli wewnątrz gromadzi się żółtawo-biały nalot oznacza to, że woda charakteryzuje się wysoką twardością.

Być może kamień w czajniku nie dla każdego stanowi problem, jednak warto mieć na uwadze, że identyczny osad gromadzi się również w instalacjach, na urządzeniach AGD. Potrafi doprowadzić do poważnych uszkodzeń kotła grzewczego oraz innych sprzętów mających styczność z wodą.

Ponadto twarda woda to spora strata pieniędzy. To przede wszystkim wyższe rachunki za ogrzewanie, a także znacznie większe zużycie detergentów i środków czystości. Użytkowanie wody o wysokim stopniu twardości wiąże się również z kłopotami związanymi z urodą. Jej regularne stosowanie może pogarszać stan skóry i włosów – przez nią stają się przesuszone, a kosmetyki nie są dokładnie spłukiwane.

Coraz więcej osób jest świadomych problemów, jakie potrafi wywoływać twarda woda i chcą ich unikać zwłaszcza w sytuacjach, kiedy właśnie przeprowadzają się do nowego miejsca lub zakończyli budowę domu. Po tak dużej inwestycji każdy chce, aby była opłacalna i nie dochodziło do żadnych awarii i problemów powodowanych między innymi jakością wody.

W takich wypadkach idealnym rozwiązaniem jest zastosowanie centralnego zmiękczacza wody działającego w oparciu o wymianę jonową. Dzięki takiemu urządzeniu można zredukować twardość wody do wybranej wartości, cieszyć się jej komfortowym użytkowaniem i dobrym stanem urządzeń oraz instalacji mających styczność z wodą.

Zmiękczacze dwuczęściowe i kompaktowe

Pierwsze zetknięcie z tematem zmiękczaczy wody w niektórych przypadkach może być dość trudne. Jeśli ktoś nie miał wcześniej do czynienia z podobnymi urządzeniami, może zastanawiać się nad ich specyfiką oraz wyborem odpowiedniego modelu.

Na rynku możemy zetknąć się z dwoma rodzajami zmiękczaczy wody: kompaktowymi oraz dwuczęściowymi. Nie różnią się one pod względem działania. Niezależnie od rodzaju wewnątrz znajdziemy złoże jonowymienne, na którym dochodzi do wymiany jonów wapnia i magnezu na neutralne jony sodu. W obu przypadkach niezbędna jest regeneracja za pomocą roztworu solanki, który jest wytwarzany z soli tabletkowanej dosypywanej do zbiornika.

W kompaktowych zmiękczaczach wody wszystkie komponenty znajdują się wewnątrz obudowy. Dzięki temu całość wygląda znacznie bardziej estetycznie i zajmuje mniej miejsca. Ponadto jest łatwiejsza do utrzymania w czystości. Kompaktowe zmiękczacze wody raczej nie występują w większych rozmiarach niż z butlą wypełnioną 30-stoma litrami złoża. Są w stanie zapewnić wodę dla około 5-6 osobowej rodziny.

Dwuczęściowe zmiękczacze wody można z kolei dokładnie dopasować do swoich potrzeb. Są chętnie wybierane do gospodarstw domowych, a nawet niewielkich pensjonatów, gdzie zużycie wody jest znacznie większe, a stopień twardości wody wyższy. W tym przypadku można dokładnie dopasować ilość złoża filtracyjnego do potrzeb.

Co jest istotne przy wyborze zmiękczacza wody?

Przy wyborze właściwego zmiękczacza wody warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Rynek obfituje w różne propozycje, od różnych producentów. Wśród ofert i funkcji można się pogubić. W dodatku produkty są zróżnicowane także pod względem cenowym.

Urządzenie powinno być w pełni dopasowane do potrzeb i warunków panujących w gospodarstwie domowym, dlatego warto zwrócić uwagę na poniższe kwestie.

Stopień twardości wody

Przede wszystkim warto sprawdzić, z jakim dokładnie stopniem twardości wody mamy w domu do czynienia. Można to zrobić na kilka sposobów. W przypadku wody pochodzącej z wodociągu wystarczy wejść na stronę lokalnych zakładów i sprawdzić tą wartość. Zakłady wodociągowe mają obowiązek podawania parametrów dotyczących dostarczanej wody.

Inną opcją jest przeprowadzenie samodzielnego testu twardości wody. Można go wykonać za pomocą kropelkowego testera twardości wody lub paskowego testera twardości wody.

W przypadku wody pochodzącej z własnego ujęcia szczególnie polecana jest trzecia opcja, czyli przeprowadzenie profesjonalnej analizy wody w laboratorium. Dzięki takim badaniom można zweryfikować czy w wodzie nie ma także innych przekroczeń, w tym substancji niebezpiecznych dla zdrowia.

Ilość miejsc poboru wody

Warto wziąć pod uwagę materiał z którego została wykonana instalacja. Na przykład przy rurach z miedzi nie wolno zmiękczać wody całkowicie. Istotna jest także liczba mieszkańców gospodarstwa domowego oraz ilość miejsc poboru wody.

Przy wyborze zbyt małego zmiękczacza wody może dojść do sytuacji, gdzie złoże filtracyjne będzie potrzebowało bardzo częstej regeneracji, a co za tym idzie, szybciej się zużyje i wzrosną koszty eksploatacji.

Jakość i ilość złoża filtracyjnego

Eksperci polecają wybór zmiękczacza wody wyposażonego w żywicę monosferyczną. Badania i testy wykazały, ze ten rodzaj jest znacznie bardziej trwały i wydajny w porównaniu do żywic polisferycznych. Woda podlega takiemu samemu procesowi zmiękczania na całej powierzchni złoża filtracyjnego.

Ilość złoża filtracyjnego powinna zostać dobrana do zużycia wody oraz stopnia twardości wody.

Komponenty w zmiękczaczu wody

Warto zwrócić uwagę na jakość komponentów. Najważniejsza jest oczywiście głowica sterująca, która kieruje procesem pracy zmiękczacza wody, a także regeneracji. Warto dowiedzieć się o producencie oraz poznać opinie o oferowanych przez niego komponentach.

Jeśli komuś zależy na większej wygodzie użytkowania bądź niższych kosztach eksploatacji, powinien zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje, takie jak choćby: dźwiękowy alarm dosypywania soli, podświetlenie zbiornika solanki, system suchego zbiornika czy Ecoperla Perfect System.

Dowiedz się więcej: https://www.krainawody.pl/blog/news/jak-wybrac-idealny-zmiekczacz-wody-do-domu

Zmiękczacz wody dopasowany do potrzeb – czyli jaki?

W gąszczu propozycji można się pogubić. Warto zastanowić się, na czym naprawdę nam zależy oraz jakim konkretnie budżetem na zakup zmiękczacza wody dysponujemy.

Ekonomiczny wybór

Jeśli poszukujemy taniego, ale zarazem dobrego jakościowo zmiękczacza wody, dobrą propozycją może być produkt polskiej marki Ecoperla Toro z 20 lub 35 litrami złoża. Ten model posiada żywicę monosferyczną oraz Ecoperla Perfect System. W dodatku jest bardzo prosty w montażu. Zużycie soli i wody na regenerację jest minimalne, a więc koszty eksploatacji nie naruszą domowego budżetu.

Zmiękczacze wody z dodatkowymi funkcjami

Jeśli stawiamy na duży komfort użytkowania, urządzeniu chcemy poświęcać jak najmniej czasu, a w dodatku cieszyć się ekonomiczną eksploatacją, dobrym rozwiązaniem może okazać się seria Ecoperla Slimline CS. Niskie koszty użytkowania zapewnia Ecoperla Perfect System oraz solankowanie proporcjonalne.

Zmiękczacze wody z tej serii są wyposażone w dźwiękowy alarm poziomu soli oraz system suchego zbiornika solanki.

Zmiękczacze wody z WiFi

Zmiękczacze wody wyposażone w moduł WiFi to prawdziwa nowinka technologiczna. Pracę można kontrolować za pomocą mobilnej aplikacji dostępnej na telefon lub tablet. Dzięki temu pod kontrolą można mieć zużycie soli oraz wody. Taką opcję oferuje seria od belgijskiego producenta Erie Water Treatment – Erie IQsoft Eco. Więcej w artykule: Zobacz, co zmieniło się w nowej wersji zmiękczacza wody Erie IQsoft Eco

Wydajne zmiękczacze wody

Jeśli gospodarstwo domowe wymaga dużej ilości miękkiej wody do prawidłowego prosperowania, najlepszą opcją może być dwuczęściowy zmiękczacz wody. Ciekawą propozycją jest seria również od polskiej marki Ecoperla Softower, w której dostępne są trzy różne rozmiary do wyboru.

Postaw na dobrą jakość

Wybór zmiękczacza wody wysokiej jakości daje pewność, że urządzenie będzie prawidłowo działało przez długie lata, a w dodatku nie obciąży domowego budżetu – wręcz przeciwnie, pozwoli poczynić oszczędności.

One thought on “Zmiękczacz wody – który będzie najlepszy?

  1. Mi nie zależało na jakichś wynalazkach, raczej na tym, żeby produkt był dobry jakościowo i nie kosztował fortuny. Wybrałem zmiękczacz wody Ecoperla Toro – to nie jest głupi produkt. Wygląda całkiem nieźle, spełnia swoje zadanie, a soli też aż tak często nie trzeba dosypywać do zbiornika. Jestem zadowolony z tego wyboru. Mieszkamy w trójkę i jak na nasze potrzeby jest wystarczający.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.