Parametry wody

Z kamieniem kotłowym spotkał się niemal każdy. Pomimo tego, że nazwa wskazuje na to, że osad występuje w kotłach, to można zaobserwować go w niemal każdym systemie grzewczym. Osoby, które mają problem z uzmysłowieniem sobie tego, powinny wyobrazić sobie kamień znajdujący się w czajniku. W każdym urządzeniu, gdzie woda podgrzewana jest do relatywnie wysokich temperatur, prędzej czy później zgromadzi się osad.

Jest to nic innego, jak węglany wapnia i magnezu, które występują w twardej wodzie.
Pozornie jest to zjawisko niegroźne, jednak jest zupełnie inaczej. W początkowym etapie gromadzenia się kamienie kotłowego nie odnotowuje się większych zmian. Wszelkie nieprawidłowości uwypuklają się z czasem. Jest to prosta droga na to, aby zakłócić prawidłowe funkcjonowanie układu, a tym samym doprowadzić do jego uszkodzenia.

Co powoduje kamień kotłowy?

Kamień osadzający się na ścianach kotłów może być powodem zmniejszonej wydajności, a także dużych strat energii. W niektórych miejscach instalacji może dojść do trwałych zniszczeń spowodowanych zbyt niską lub zbyt wysoką lokalną temperaturą pracy. Jest to wynikiem tego, że płynne przewodzenie ciepła utrudnione jest przez zalegający kamień.

Należy również dodać, że kamień znajdujący się na ścianach instalacji tamuje przepływ wody. Efektem tego jest znaczna równica w jej poziomie. W zaawansowanym stadium może dojść do zatrzymania oraz awarii instalacji. Z punktu widzenie przedsiębiorcy jest to sytuacja generująca niemałe straty.

Duży wpływ na to, jak szybko pojawi się osad, mają parametry wody. Mowa tutaj o jej twardości, stopniu kwasowości, procentowej zawartości pierwiastków, a także innych właściwościach. Trzeba jednak mieść świadomość, że utrzymanie prawidłowych parametrów jedynie spowalnia proces tworzenia się osadu. Kotły parowe przetaczają ogromne ilości wody. Oczywistym jest, że po odparowaniu tlenu na jego ścianach zalegają zanieczyszczenia. Właśnie dlatego należy sięgnąć po preparaty chemiczne usuwające niepożądane pozostałości. Istotnym jest to, aby były one dobrane w sposób właściwy. Tylko wtedy osiągnie się oczekiwane rezultaty.

Środki chemiczne do usuwania kamienia kotłowego

Przedsiębiorstwo Transhelsa już od wielu lat cieszy się uznaniem wśród klientów. Jest to jedna z najlepszych firm w Polsce specjalizująca się w kondycjonowaniu wody. Warto skorzystać z pomocy ekspertów w przypadku problemu z osadem zgromadzonym w zbiornikach oraz instalacjach. Firma oferuje nie tylko specjalistyczne preparaty chemiczne, ale również wsparcie w ich doborze.

Transhelsa proponuje również usługę polegającą na czyszczeniu kotłów z kamienia kotłowego. Może być ona profilaktyczna, uderzeniowa, a także okresowa. Dzięki temu można rozwiązać problem w sposób fachowy oraz rzetelny. Specjaliście przeprowadzą niezbędne analizy (m.in. twardość i pH wody), a także dobiorą właściwy preparat. Warto wspomnieć, że na dobór produktu chemicznego ma wpływ nie tylko stan wody, ale również kotła. Niektóre z nich nie mogą być używane np. w urządzeniach posiadających elementy aluminiowe.

Niebawem zamieścimy więcej informacji o tym, jak powinna wyglądać skuteczna walka z kamieniem kotłowym przy zastosowaniu odpowiednich środków chemicznych.

One thought on “W jaki sposób usuwać kamień kotłowy?

  1. Najlepiej zainwestować w zmiękczacz i nie męczyć się już z kamieniem. Nienawidzę czyścić kamienia skądkolwiek, okropny problem. Kiedy musieliśmy wymienić pralkę na nową, zdecydowaliśmy się od razu na zmiękczacz. Gdybyśmy wcześniej wiedzieli, że są urządzenia do zmiękczania wody, nie byłoby tego problemu…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.