Systemy odwróconej osmozy to jedne z najczęściej wybieranych małych filtrów do punktowej filtracji wody. Wiele osób wykorzystuje je do filtracji wody pitnej – jest to tańsza alternatywa wody butelkowanej. Czy o odwróconą osmozę trzeba jakoś szczególnie dbać?

Tak wiele modeli do wyboru

Na rynku znajdziemy naprawdę różne systemy odwróconej osmozy. Różnią się nie tylko krajem pochodzenia czy wyglądem, ale także ilością stopni filtracji. Możemy zdecydować się na system podstawowy, zawierający jedynie membranę osmotyczną oraz filtry wstępne i końcowe. Dla bardziej wybrednych, którzy pragną najwyższej jakości wody w pełni bezpiecznej dla zdrowia, są systemy dodatkowo wyposażone w mineralizatory, wkłady bioceramiczne, a nawet lampy UV.

Dlaczego użytkownicy kochają systemy odwróconej osmozy?

Nie od dziś wiadomo, że odwrócona osmoza jest jednym z najlepiej znanych i najdokładniejszych możliwych sposobów oczyszczania wody. Te urządzenia są stosowane na szeroką skalę w zakładach przemysłowych. Często dostarczają wodę do całych miast, a nie od tak dawna (w wersji kompaktowej) służą również w indywidualnych gospodarstwach domowych.

Są cenione głównie ze względu na dokładność. Są w stanie usunąć z wody: bakterie, wirusy, chlor i jego pochodne, pestycydy – właściwie wszystkie substancje, które mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie.

Filtrowana woda często ma podobną lub nawet lepszą jakość niż woda butelkowana. Ludzie często decydują się na zakup tych urządzeń, ponieważ chcą pić wodę i nie szkodzić środowisku. W taki sposób eliminowany jest problem nadprodukcji plastiku.

Filtry odwróconej osmozy są zazwyczaj bardzo łatwe w montażu. Podłącza się je w pobliżu zlewozmywaka za pomocą wężyków. Proces można przeprowadzić samodzielnie – nie trzeba wzywać ekipy serwisowej i ponosić dodatkowych kosztów.

Filtrowana woda może być wykorzystywana nie tylko do picia lecz także do przygotowania potraw i napojów, przemywania warzyw, owoców, delikatnych powierzchni. Taka woda jest polecana małym dzieciom, na przykład do przygotowywania im pokarmów i odżywek. Filtrowaną wodą można też przemywać twarz – jest to polecane zwłaszcza alergikom oraz osobom z problemami skórnymi. Taka woda nie przesusza dodatkowo skóry.

Jak pobiera się wodę w systemach odwróconej osmozy?

Warto również wspomnieć, że oczyszczoną wodę można pobrać w bardzo łatwy sposób. W zestawie jest zazwyczaj dodawana specjalna wylewka. Istnieje również możliwość zamontowania czterodrożnego kranu, dzięki czemu z jednego miejsca można pobierać wodę filtrowaną lub niefiltrowaną.

Jak dbać o system odwróconej osmozy?

Systemy odwróconej osmozy nie należą do systemów najtrudniejszych w utrzymaniu. Podczas codziennego użytkowania właściwie nie wymagają naszej uwagi. To nie oznacza, że nie potrzeba wykonywać przy nich żadnych czynności serwisowych i pielęgnacyjnych – wręcz przeciwnie.

Wiele osób uznaje, że zakup samego urządzenia sam w sobie jest wydatkiem i nic więcej nie potrzeba robić, ani inwestować. Decydując się na filtry tego typu trzeba mieć jednak na uwadze, że to ma być urządzenie służące wiele lat, a nie kilka tygodni. W związku z tym należy o nie dbać, aby działały długo i bezawaryjnie.

Co dokładnie należy robić?

Wymiana wkładów

Najważniejszą czynnością jest wymiana wkładów wstępnych i końcowych w odpowiednich odstępach czasu. Musimy pamiętać, że te elementy nie są wieczne. Im więcej wody filtrują, tym więcej zbiera się na nich zanieczyszczeń. Przez to z czasem spada wydajność wkładów i przestają poprawnie filtrować wodę. Właśnie dlatego należy je wymienić na nowe.

Częstotliwość wymiany jest w dużej mierze uzależniona od stanu wody surowej. Jeśli woda jest mocno zanieczyszczona, filtry szybciej się zużyją. Szacuje się jednak, że przy większości wód powinna wystarczyć wymiana wkładów wstępnych co 6 miesięcy oraz wymiana wkładów końcowych co 12 miesięcy.

W większości sklepów otrzymamy możliwość zakupu wkładów w zestawach – to znacznie ułatwia zadanie.

Wymiana membrany osmotycznej

Membrana osmotyczna jest właściwie sercem i głównym elementem każdego systemu odwróconej osmozy. Choć są to dość wytrzymałe komponenty, to w końcu i ich możliwości ulegają wyczerpaniu.

Membrany osmotyczne wymienia się zazwyczaj co kilka lat. I tutaj duże znaczenie ma jakość wody. Im surowa woda słabszej jakości, tym krótsza żywotność membrany osmotycznej.

Dezynfekcja systemu odwróconej osmozy

W większości systemów odwróconej osmozy są elementy, których nie da się oczyścić. Zakamarki, wężyki, odstające części – tam mogą zbierać się zanieczyszczenia. Tak jest w przypadku każdych pojemników, w których długo stoi woda. Często możemy obserwować lekko zielonkawą lub przezroczystą powłokę o mazistej konsystencji. Podobna sytuacja może powstawać w długo nieczyszczonych elementach systemu odwróconej osmozy.

W kloszach również może zbierać się spora ilość zanieczyszczeń. Taka sytuacja zwiększa prawdopodobieństwo rozwinięcia się mikroorganizmów wewnątrz. Mogą rozwijać się mikroorganizmy neutralne dla organizmu, ale i takie, które mogą szkodzić.

Aby unikać takich sytuacji, najlepiej raz w roku przeprowadzić dokładny proces dezynfekcji. W tym celu może posłużyć choćby produkt od polskiej marki Ecoperla Antidotum.

Jest to specjalny płyn o dużej zawartości aktywnego chloru. Wystarczy wlać go do pierwszego klosza odwróconej osmozy i dokładnie przepłukać urządzenie. Płyn czyści cały system, w tym wszelkie zakamarki i wężyki. Dzięki temu mamy pewność, że cały proces filtracji będzie higieniczny, a przefiltrowana woda bezpieczna dla zdrowia.

Ecoperla Antibacter jest dostępny w jednorazowych fiolkach. Ten typ opakowania niweluje potrzebę przechowywania i obliczania dawki. Jest szybki i prosty w użyciu – właśnie z tego powodu chętnie go rekomendujemy.

Ecoperla Antibacter może być stosowany do wszystkich systemów odwróconej osmozy. Jego mocną stroną jest to, że czyści od wewnątrz także wylewkę. Nie ma szans, aby wewnątrz osadziły się bakterie.

Kilka kroków do idealnie czystej wody

Jak widać, wystarczy tylko kilka czynności podejmowanych w dużych odstępach czasu, by odwrócona osmoza wyglądała i działała tak, jak tuż po jej zakupie. Zachowanie higieny w przypadku uzdatniania wody jest niezwykle ważne, w innym wypadku proces może okazać się mało wydajny i raczej zbędny. Utrzymanie odwróconej osmozy to nie jest wysoki koszt, a można zyskać naprawdę dobrą i krystalicznie czystą wodę, idealnie przystosowaną do picia.