Kto nie marzy czasami o relaksującej kąpieli po ciężkiej pracy lub szybkim, gorącym prysznicu, by ukoić nerwy, zrelaksować się, zapomnieć o ciężkim dniu lub po prostu poprawić sobie humor? Teraz wcale nie musisz jechać do SPA, by zażyć kąpieli, która nie tylko będzie idealna, ale przede wszystkim będzie miała korzystny wpływ na Twoją skórę! Wystarczy poprawić jakość wody, by cieszyć się naprawdę dobrymi efektami!

Kąpiel jest ważna nie tylko ze względu na relaks, choć przez wielu jest uznawana za najlepszy sposób na powrót do siebie, odprężenie, ukojenie zszarganych nerwów. Oprócz tego kąpiele mogą mieć pozytywny lub negatywny wpływ na kondycję naszej skóry. Często okazuje się, że powodem pogorszenia jej stanu wcale nie są kosmetyki, takie jak: olejki do ciała, żele pod prysznic, płyny do kąpieli, a woda oraz zanieczyszczenia, jakie się w niej znajdują.

Na jakość wody szczególnie powinny zwracać uwagę osoby, które cierpią na różnego rodzaju dolegliwości skórne, choroby skórne bądź po prostu cierpią z powodu nadwrażliwości skóry. Użytkowanie wody nieodpowiedniej jakości, zwłaszcza przez dłuższy okres, może przekładać się na pogorszenie jej stanu oraz nasilenie przypadłości.

Konsekwencje kąpieli w zanieczyszczonej wodzie

Przede wszystkim niewłaściwa jakość wody, którą używamy na co dzień podczas kontaktu ze skóra, może ją zwyczajnie podrażniać, powodować jej zaczerwienienia, suchość. Może sprawiać wrażenie naciągniętej, nieprzyjemnej w dotyku. W przypadku egzemy, uczuleń nasileniu mogą ulec objawy. Dodatkowo mogą pojawić się problemy ze świądem, pieczeniem skóry. Niekiedy pojawia się pokrzywka i niedoskonałości. Warstwę naskórka, często nawet podświadomie zdrapujemy, przez co łatwiej może dojść do zakażeń bakteryjnych, rozwoju chorób skórnych.

Za taki stan rzeczy często obwiniamy stosowane kosmetyki, praktycznie bez przerwy wymieniając je na nowe. Nawet przy tych droższych i o lepszym składzie czasami nie widać wystarczających efektów. Wtedy przyczyny warto poszukać w stanie i jakości wody, z której korzystamy na co dzień. Czasami jedynym ratunkiem w tej kwestii okazuje się uzdatnianie wody.

Jakość wody, z której korzystasz

Niezależnie od rodzaju ujęcia, z którego korzystamy, w wodzie mogą wystąpić substancje, które niekoniecznie dobrze będą oddziaływały na naszą skórę. Faktem jest, ze woda wodociągowa jest sprawdzana pod katem jakości przez zakłady i stale monitorowana. Zanim trafi do naszych kranów musi jednak przepłynąć wiele kilometrów, ponadto stan magistrali w budynku również niejednokrotnie pozostawia wiele do życzenia. W przypadku wody z własnego ujęcia sprawa jest jeszcze bardziej skomplikowana. Tutaj za jakość i bezpieczeństwo użytkowanej wody odpowiada sam właściciel. Niezbędne jest przeprowadzenie kompleksowej analizy wody w celu sprawdzenia, jaki jest stan wody, co ewentualnie wymaga poprawy, czy istnieje możliwość użytkowania wody, także do celów spożywczych. To właśnie analiza wody pomaga ocenić, jaka metoda uzdatniania wody jest potrzebna, jaki rodzaj urządzenia, o jakiej wydajności.

Co jest nieprzyjazne dla skóry?

W wodzie mogą znajdować się substancje, które wyróżniają się szczególnym wpływem na skórę oraz jej stan. Przy okazji warto pamiętać, że na kiepskiej jakości wody cierpią także włosy. Przekonaj się, które substancje mają największy wpływ na naszą urodę i czemu warto przyjrzeć się uważniej.

Twarda woda

Wysokie stopień twardości wody to jedna z jej cech, która jest najbardziej odczuwalna w polskich domach. Twarda woda nie ma wpływu na zdrowie, jednak na stan techniczny domowych instalacji i na naszą skórę już tak. Głównym problemem, jaki powoduje jest wysokie napięcie powierzchniowe wody oraz wszechobecny osad. Na skórze po kąpieli często pozostaje warstwa osadu z mydła, którą bardzo trudno zmyć. Przez to skóra nie może oddychać i pojawiają się problemy.

Chlor w wodzie

Chlor i jego pochodne w wodzie występują ze względu na potrzebę dezynfekcji instalacji, jak i samej przepływającej wody. Korzystają z niego zarówno właściciele własnych ujęć, jak też duże zakłady wodociągowe. Choć jest to tani i bardzo skuteczny sposób dezynfekcji wody, to jednak jego użytkowanie powoduje powstawanie produktów ubocznych dezynfekcji, niekiedy chlor może być po prostu odczuwalny. Ta substancja podrażnia skórę, a ponadto zmienia smak i zapach wody.

Pestycydy

W przypadku własnych ujęć problemem w wodzie mogą być również pestycydy. To często niebezpieczne związki, które przedostają się do własnych ujęć z pól uprawnych. Rolnicy stosują coraz więcej nawozów sztucznych, środków ochrony roślin,  co może spowodować znaczne obniżenie jakości wody. Regularne użytkowanie takiej bogatej w pestycydy sprawia, ze skóra może ulegać silnym podrażnieniom. Wiele środków chemicznych ma wpływ na powstawanie alergii.

Jak uzdatniać wodę?

Wodę pod kątem troski o skórę i włosy można w domu uzdatniać na kilka sposobów. Oto najpopularniejsze z nich, które przyniosą liczne korzyści niekoniecznie tylko w tym zakresie. Na ich użytkowaniu może skorzystać całe gospodarstwo domowe.

Zmiękczacz wody

Zmiękczacz wody jest jednym z najpopularniejszych i najbardziej docenianych sposobów na redukcję wysokiego stopnia twardości. Działają na zasadzie wymiany jonowej i zapewniają naprawdę dobre efekty uzdatniania wody. Rynek obfituje w różne modele. Swój zmiękczacz wody należy dobrać na podstawie zużycia wody, stopnia twardości, informacji o miejscach poboru wody oraz ilości osób korzystających z niej na co dzień. Szczegółowe informacje w filmiku.

Kolumna węglowa

Urządzeniem, które poradzi sobie z chlorem, jego pochodnymi, pestycydami, związkami mającymi negatywny wpływ na właściwości organoleptyczne wody jest kolumna węglowa. Jej wypełnienie stanowi węgiel aktywny wysokiej jakości, który działa na zasadzie adsorpcji oraz pozwala na szybkie zachodzenie przemiany związków chloru w wolny chlor.

Dzięki takiemu urządzeniu woda będzie idealna do celów spożywczych – nie tylko picia, ale także gotowania dań i przygotowania napojów. Woda stanie się także idealna do kąpieli, mycia dłoni i twarzy. Nie będzie podrażniała skóry.

Przykładem kolumny węglowej, wyróżniającej się dużą wydajnością i solidnym wykonaniem jest Ecoperla Carbotower, o którym szczegółowe informacje w recenzji:

Zmiękczacz wody z węglem aktywnym

Zmiękczacze wody są coraz częściej montowane w zestawach z kolumnami węglowymi dla osiągnięcia naprawdę dobrych efektów w uzdatnianiu wody. W niektórych pomieszczeniach gospodarczych nie ma jednak możliwości montażu takiej stacji uzdatniania wody. Wtedy dobrą alternatywą może być kompaktowe urządzenie 2 w 1, czyli kompaktowy zmiękczacz wody z węglem aktywnym.

To urządzenia, których butla ciśnieniowa jest wypełniona mieszanką złóż. Pierwszą warstwę stanowi węgiel aktywny. Tu woda jest oczyszczana z chloru, jego pochodnych, pestycydów, związków toksycznych. Jest też oczyszczana w taki sposób, by nie zmniejszała trwałości i żywotności żywicy jonowymiennej, która stanowi drugą warstwę. Właśnie na niej zachodzi wymiana jonowa i woda podlega zmiękczaniu. Tak oczyszczana jest kierowana do odbiorcy.

Przykładem kompaktowego zmiękczacza wody z węglem aktywnym jest Ecoperla Hero. Produkt ten posiada aż 40 litrów złoża, które nawet podczas regeneracji nie ulega zmieszaniu, dzięki czemu stale zapewnia naprawdę dobre efekty. Dokładne informacje znajdują się w recenzji poniżej:

Filtr prysznicowy

Jeśli mieszkamy w mieszkaniu lub nie ma warunków na montaż centralnej stacji uzdatniania wody, rozwiązaniem może być naprawdę małe i poręczne urządzenie. Minusem jest stosunkowo mała wydajność i efektywność, jednak będziemy mogli zauważyć różnice w jakości wody. Filtry prysznicowe są dość popularne. Montuje się je na baterii prysznicowej. Są wypełnione specjalnym złożem KDF, które radzi sobie z chlorem i jego pochodnymi oraz niweluje działanie twardej wody.

Przeczytaj więcej w artykule: https://www.krainawody.pl/blog/news/uwazaj-jakosc-wody-ma-wplyw-na-stan-skory-podczas-kapieli

Idealna woda = idealna kąpiel

Idealna jakość wody to najlepsza droga do idealnej kąpieli, która nie będzie powodowała problemów ze skórą, nasilała stanów alergicznych, powodowała nadmiernej nadwrażliwości. Warto przyjrzeć się bliżej jakości wody, płynącej z naszych kranów i jeśli jest taka konieczność, pomyśleć o rozwiązaniu problemu. Uzdatnianie wody przynosi korzyści nie tylko dla naszej urody, ale i całego gospodarstwa domowego.