Obecnie ekologia jest na jednym z pierwszych miejsc, jeśli chodzi o priorytety w wielu państwach oraz w mniejszych komórkach: województwach, instytucjach, a także gospodarstwach domowych. To od małych czynów zaczynają się wielkie rzeczy. Stawka – jakość życia na naszej planecie. Jakie rozwiązania można wprowadzić w swoim domu, by był bardziej ekologiczny?

Ekologia jest obecnie bardzo istotną kwestią, o której coraz głośniej nie mówią jedynie ruchy związane z ochroną środowiska, ale tez politycy, a nawet celebryci. W tym roku krzyk o pomoc dla naszej planety był jednym z głównych tematów oscarowej gali.

Wszyscy chcą zmian związanych z ekosystemem i ekologią. Widzimy, że na świecie właściwie dzieje się coraz gorzej. Obserwujemy zmiany klimatyczne, wzrost temperatur, nagłe, silne zjawiska pogodowe, jak tornada, w miejscach, gdzie wcześniej ich nie było. Lista gatunków wymarłych stale się poszerza, a po oceanach pływają sterty odpadów.

To wszystko zmusza do podjęcia działań przez samorządy oraz światowe władze. Powstają różne normy prawne, mające na celu poprawę sytuacji, jednak prawda jest taka, że największe przełożenie na efekt ma działanie jednostek, czyli nas samych.

Co możemy zrobić, by codzienność stała się bardziej ekologiczna?

Zacznij od zdobycia cennej wiedzy

Edukacja to najważniejszy krok, ponieważ nie wszystkie działania i produkty promowane jako ekologiczne są takie w rzeczywistości. Warto dowiedzieć się, co najbardziej szkodzi środowisku, w jaki sposób można to wyeliminować. Dobrym pomysłem jest też przeczytanie o korzyściach. Tym, co możemy zyskać my sami oraz nasza przestrzeń.

Porozmawiajmy także na ten temat z rodziną. Być może również będą chcieli dołączyć się do ekologicznej inicjatywy i uczestniczyć w zmianach zachodzących w domu.

Przy tym warto pamiętać, że wcale nie musimy radykalnie podchodzić do tematu, a zmiany nie muszą wiązać się z poniesieniem większych kosztów finansowych. Wystarczą drobne zmiany nawyków, by odczuło to całe środowisko.

Oczywiście inicjatywy takie jak zero waste są słuszne i cudownie, że powstają, jednak jeśli nie czujemy, że to do końca do nas przemawia, wcale nie musimy narzucać sobie aż tak ścisłych zasad. Niektóre z poniżej przedstawionych pomysłów mogą zaskakiwać swoją prostotą oraz łatwością realizacji.

Ekologia na zakupach

Jedną ze sfer życiowych, w które z całą pewnością możemy wdrożyć dobre, ekologiczne nawyki są zakupy. W tym przypadku pole do popisu jest naprawdę duże.

Jedną z najważniejszych rzeczy, jakie można zrobić, to zabieranie własnych siatek i opakowań na zakupy. Dzięki temu nie będziemy za każdym razem znosić do domu zbędnych reklamówek, które po wypakowaniu produktu za chwilę i tak lądują w koszu. Jeśli jednak zdarzy się sytuacja, w której zapomnimy swojej torby, taką foliową reklamówkę warto wykorzystywać kilkukrotnie w swoim zakresie. Skoro już do nas trafiła, niech służy jak najdłużej.

W Polsce istnieją już sklepy, do których można przyjść ze swoimi słoikami i pojemnikami. To właśnie do nich będą pakowane produkty, które chcemy zakupić, jak: mąka, jajka, kasze, makarony.

Warto pamiętać, by zakupy zawsze były przemyślane. Najlepiej robić dokładną listę z produktami, których będziemy potrzebować i się jej trzymać. To przy okazji doskonały pomysł na poczynienie oszczędności w domowym budżecie.

Nie kupujmy zbyt dużych zapasów, o ile to nie jest żywność sucha, która może długo leżeć. Większość z jedzenia, które bierzemy na zapas jest potem po prostu do wyrzucenia, zwyczajnie się marnuje.

Warto też pomyśleć nie tylko o zakupach związanych z żywnością, ale i innymi aspektami. Na przykład odzież. Czy na pewno potrzebujesz kolejnej koszulki, która swoim wyglądem nie odbiega od innych? Albo kolejnej pary jeansów? Ich produkcja pochłania ogromne ilości energii i surowców, a ubrania najprawdopodobniej po krótkim czasie i tak skończą jako kolejny odpad.

Ponadto zepsuty sprzęt AGD bądź inne rzeczy obecne w domu w większości przypadków należy po prostu naprawić. Nie trzeba ich od razu wymieniać na nowe.

Wiele przedmiotów, które są nam potrzebne można kupić z drugiego obiegu. Mowa tu na przykład o odzieży. Dobre jakościowo rzeczy znajdziemy w secend handach. Ponadto portale aukcyjne i ogłoszeniowe to źródło niewyczerpalnych okazji i możliwości.

Tym, którzy lubią czytać polecamy zapisać się do biblioteki, a nie kupować nowe książki. Ponadto dzisiejsze czasy zapewniają możliwość dostępu do wydań elektronicznych, dzięki czemu oszczędzany jest papier, a wycinka lasów nie musi być przeprowadzana na aż tak ogromną skalę.

Segregacja odpadów

Obecnie segregacja odpadów jest już nie dobrowolnym działaniem, a obowiązkiem. Recykling w Polsce kuleje, jednak takie działania są naprawdę ważne i mają w sobie mnóstwo sensu, ponieważ pozwalają na powtórne wykorzystanie surowców. To oznacza mniej odpadów w środowisku i mniejszą potrzebę wytwarzania nowych materiałów.

Dodatkowo warto pomyśleć o zmniejszeniu produkcji odpadów w swoim gospodarstwie domowym. Na przykład woda butelkowana to ogromne pokłady niepotrzebnego plastiku, który następnie trafia do kosza. Są inne źródła jej czerpania, jak na przykład woda z kranu, ewentualnie za pośrednictwem filtra kuchennego, który poprawi jej smak i zapach.

Nie wszystkie rzeczy, które na pierwszy rzut oka wydają się być odpadem, muszą nim być w rzeczywistości. Warto niektórym rzeczom nadać drugie życie. Obdarta, stara komoda może w każdej chwili stać się naprawdę pięknym i oryginalnym meblem, o ile tylko poświęcimy na to trochę czasu, uwagi i energii.

Ekologiczny transport

Dzień bez samochodu to inicjatywa wielu miast, która spotyka się z ogromnym pozytywnym odbiorem wśród kierowców. Tego dnia wiele osób przesiada się ze swoich samochodów do autobusów. Dzięki temu zmniejsza się emisja toksycznych gazów, a przy okazji i korki. Oszczędzamy też na paliwie.

Coraz więcej osób wybiera wiosną, latem i ciepłą jesienią spacery lub jazdę na rowerze zamiast jazdy samochodem. Powstaje coraz więcej miejskich stacji z rowerami i hulajnogami, dzięki czemu ekologiczne sposoby transportu są łatwo dostępne i przystępne dla każdego.

Ekologia w domu

Wiele działań możemy wprowadzić w swoich gospodarstwach domowych, na przykład podczas sprzątania. Silne detergenty można zamienić na sprawdzone sposoby naszych babć o wiele bardziej przyjazne środowisku. Kwasek cytrynowy to nie szereg silnych substancji, które potem są przenoszone do wody pitnej i użytkowej.

Dość sporym zainteresowaniem cieszą się również środki chemiczne na bazie naturalnych składników, na przykład kule do prania. Warto też spróbować zmniejszyć ilość użytkowanej chemii.

Zbieranie deszczówki to z kolei doskonały sposób na zaoszczędzenie wody. Można nią potem na przykład podlać ogród. Z kolei własny kompostownik w ogrodzie to doskonały nawóz, dzięki któremu będziemy mogli zapomnieć o sztucznych preparatach, które przenikają w głąb ziemi i do wód.

Oszczędzaj media

Oszczędzanie mediów to kolejny doskonały pomysł na ekologię. Przede wszystkie chodzi tu o prąd i wodę. Wychodząc z pomieszczenia warto wyłączyć za sobą światło, zgasić telewizor. To przyniesie także obniżenie rachunków za prąd.

Warto wybierać do swojego domu sprzęt energooszczędny. Można wziąć pod uwagę założenie inteligentnego systemu sterowania domem. Takie rozwiązanie dotyczy na przykład ogrzewana, którym możemy sterować zdalnie. System zmniejsza temperaturę, kiedy nie ma nas w pomieszczeniach, natomiast nagrzewa mieszkanie dopiero przed naszym powrotem z pracy lub szkoły.

Medium, które zdecydowanie warto oszczędzać jest oczywiście woda.

Jak oszczędzać wodę?

Woda jest zasobem, który powoli się wyczerpuje na naszej planecie i nie jest odnawialny. Warto zdawać sobie sprawę, że woda pitna to w rzeczywistości tylko 1 procent ziemskich zasobów. Musimy wspólnie się o niego zatroszczyć, by zapewnić swobodę korzystania przyszłym pokoleniom.

Tu wystarczą proste zmiany, jak zakręcanie kranu podczas mycia zębów i golenia. Zamiana kąpieli w wannie wypełnionej po brzegi na szybki prysznic. Warto pomyśleć o zakupie zmywarki, a pranie i zmywanie zawsze wykonywać w oszczędnym trybie eko.

Pozostaje jeszcze kwestia wody pitnej. Jak już wspomnieliśmy wyżej kupowanie wody do picia w butelkach wiąże się z dużą produkcją odpadów. Oto sposób na wodę do picia w bardziej ekologicznym stylu.

Dowiedz się więcej: https://www.zestudni.pl/blog/5-powodow-swiadczacych-ze-zakup-filtra-kuchennego-ma-sens/

Filtry kuchenne – doskonały pomysł na wodę pitną

Zamiast kupować drogie zgrzewki plastikowych butelek wypełnionych wodą oraz innymi napojami, możemy spróbować zupełnie innej drogi. Powrócić do o wiele tańszej i związanej z mniejszą produkcją odpadów wody z kranu.

Jeśli nie chcesz jej pić z powodu smaku lub zapachu nie do końca spełniającymi Twoje oczekiwania, koniecznie wypróbuj uzdatnianie wody za pomocą filtra kuchennego. Oczywiście można zacząć od dzbanka filtracyjnego lub butelki filtrującej, jednak znacznie ciekawszym rozwiązaniem może być system ultrafiltracji.

Ultrafiltracja jest niewielkim urządzeniem, które montuje się pod zlewozmywakiem. Jest przeznaczona do wody mało i średnio zanieczyszczonej. To trzy etapy dokładnego uzdatniania wody, poprawy jej właściwości organoleptycznych.

Systemy ultrafiltracji są bardzo ekologicznym rozwiązaniem, ponieważ nie powodują odrzutu wody do kanalizacji, a ponadto pozostawiają w wodzie naturalnie występujące minerały.

Dbaj o siebie i środowisko

Ekologiczne podejście do życia to tak naprawdę proste działania, które są w stanie ułatwić nam codzienne funkcjonowanie, a nawet poczynić oszczędności. Nie musimy robić dużo, by osiągnąć wiele. Prosta zmiana nawyków to najlepsza droga, by dać coś nie tylko dla siebie, ale również przyszłych mieszkańców planety.