Do picia wody z kranu zamiast butelkowanej przekonuje się coraz więcej osób i to się chwali! Nadal mamy jednak do czynienia z całym mnóstwem przypadków, gdzie przekonanie rodzin do picia wody kranowej jest bardzo trudne ze względu na to, że nie odpowiada im pod względem smaku i zapachu. Jak zażegnać ten problem? Wiele gospodarstw domowych szuka alternatywnego źródła wody spożywczej, ponieważ smak i zapach kranówki ich nie zadowala. Woda pochodząca z zakładów wodociągowych ma bardzo dobre parametry i zachowuje wszelkie dopuszczalne normy. Skąd więc problem niekorzystnego smaku w tak wielu domach? Winę może ponosić niezbyt korzystny stan magistrali w budynku. Osad wewnątrz rur oraz brak wymiany przez wiele lat mogą sprawiać, że woda podczas przepływu może być wzbogacana w substancje, które psują jej właściwości organoleptyczne. Najczęściej jest to jednak kwestia bardzo indywidualna, zależna od gustu odbiorców wody. Jakie są alternatywne źródła pozyskiwania wody do picia? Przede wszystkim rodziny sięgają po wodę butelkowaną. Jednak wiele osób nie czuje się z tym najlepiej. Po pierwsze woda w plastikowych butelkach jest droższa od kranowej, a po drugie plastik zanieczyszcza środowisko i naraża gospodarstwo domowe na dodatkową produkcję śmieci.

Mała kuchnia – spory dylemat

Wielu upatruje alternatywy wody butelkowanej w filtrach kuchennych. W licznych przypadkach ich montaż okazuje się jednak niemożliwy z powodu braku miejsca. Polska marka Ecoperla postanowiła stworzyć odpowiedź na wszystkie dylematy i na początku marca zaprosiła na premierę dwóch systemów ultrafiltracji Ecoperla Profine POU. Ecoperla Profine POU ma naprawdę niewielkie wymiary. W dodatku do działania nie potrzebuje żadnego zbiornika na magazynowanie wody. Dzięki temu cała woda jest filtrowana na bieżąco, a sam system uzdatniania wody nie wymaga wiele miejsca. Nowość od polskiej marki Ecoperla bez problemu zmieści się w nawet wąskiej szafce podzlewozmywakowej. Ten filtr został stworzony z myślą o uzdatnianiu wody nawet w bardzo małych kuchniach. Cechy konstrukcyjne sprawiają, że Ecoperla Profine POU jest urządzeniem rekomendowanym do montażu w mieszkaniach w blokach.

Gdzie jeszcze sprawdzi się Ecoperla Profine POU?

Ecoperla Profine POU to dobre rozwiązanie dopełniające już obecny w domu system filtracji wody na cały dom. Czasem zdarza się, że użytkownicy urządzeń takich jak zmiękczacze wody, odżelaziacze, stacje wielofunkcyjne, nie są usatysfakcjonowani smakiem wody. Jeśli w domu już działają jakieś urządzenia filtracyjne, założenie systemu odwróconej osmozy nie jest konieczne w każdym przypadku. W wielu sytuacjach wystarczający może okazać się system ultrafiltracji. Nad zakupem tego filtra kuchennego mogą również zastanowić się osoby, którym zależy na poprawie cech organoleptycznych wody, jednak nie chcą utracić naturalnie występujących w niej minerałów podczas filtracji.

Na czym polega ultrafiltracja?

Ultrafiltracja, podobnie jak nanofiltracja i odwrócona osmoza jest procesem membranowym. W Ecoperla Profine POU membrana ultrafiltracyjna współtworzy system z jednym lub dwoma innymi wkładami. Połączenie membrany ultrafiltracyjnej z wkładem węglowym daje możliwość poprawy smaku i zapachu wody, usunięcie z niej resztek detergentów i antybiotyków. W Ecoperla Profine POU membrana ultrafiltracyjna zatrzymuje na swojej powierzchni wszystkie cząsteczki o wielkości powyżej 0,1 mikrona. Redukuje z wody bakterie, wirusy, niektóre metale ciężkie, cysty. Przez powierzchnię membrany ultrafiltracyjnej „przeciskają się” natomiast jony i cząstki organiczne o niewielkiej masie molekularnej. W wodzie pozostają jony wapniowe, magnezowe i sodowe. Droga, jaką przebywa surowa woda w Ecoperla Profine POU wygląda w różny sposób, w zależności od modelu. Działanie Ecoperla Profine POU 3 opiera się na trzech etapach filtracji wody:
  • Wkładzie wstępnym,
  • Wkładzie z prasowanego węgla aktywnego,
  • Membranie ultrafiltracyjnej.
Natomiast mniejszy model z tej serii, Ecoperla Profine POU 2, opiera się na dwóch etapach filtracji:
  • Wkładzie z prasowanego węgla aktywnego,
  • Membranie ultrafiltracyjnej
Wkład wstępny ma na celu oczyszczenie wody z cząstek mechanicznych o wielkości powyżej 5 mikronów. To przygotowanie wody do późniejszych etapów filtracji. Celem jest również zabezpieczenie wkładu węglowego i membrany ultrafiltracyjnej przed zanieczyszczeniami, które mogłyby skrócić ich żywotność. Węgiel aktywny redukuje z wody chlor, jego pochodne oraz całą gamę innych substancji mających wpływ na właściwości organoleptyczne. Dzięki niemu woda odzyskuje neutralny smak i zapach. Dodatkowo woda jest jeszcze doczyszczana z cząstek mechanicznych. Ostatni etap to membrana ultrafiltracyjna, której zadaniem jest zatrzymanie wszystkich substancji, których rozmiar przekracza 0,1 mikrona. Dzięki temu z wody usuwane są niektóre metale ciężkie, bakterie oraz wirusy.

Nie do każdej wody!

Warto dobrze przemyśleć zakup tego filtra kuchennego, ponieważ nie jest to produkt przeznaczony do każdego rodzaju wody. Systemy ultrafiltracji są polecane do doszlifowania jakości wody, która charakteryzuje się niewielkim bądź średnim zanieczyszczeniem, a w dodatku nie ma wysokiego stopnia twardości. Zanieczyszczenia oraz osad po twardej wodzie mogłyby szybko zapchać membranę ultrafiltracyjną, a przez to spowodować przedwczesne zużycie.

Zaglądamy do pudełka

Ecoperla Profine POU to nie tylko wysokiej jakości wkłady filtracyjne, ale też cała masa innych komponentów tworzących pełny, trwały i wydajny system uzdatniania wody w kuchni. W pudełku znajdziemy:
  • Stelaż montażowy wykonany z trwałego materiału
  • 2 lub 3 wkłady filtracyjne o pięciokrotnie większej powierzchni filtracyjnej niż w standardowych wkładach do systemów ultrafiltracji
  • Wszystkie niezbędne akcesoria montażowe – śrubki, wężyk, trójnik
  • Nowoczesną wylewkę wyposażoną w plastikową wkładkę chroniącą wodę przed kontaktem z metalowymi częściami
  • Instrukcję obsługi dokładnie opisującą proces montażu

Zamontuj to sam!

Ecoperla zachęca do samodzielnego montażu ultrafiltracji Ecoperla Profine POU. Zapewnia do tego wszelkie niezbędne środki w postaci akcesoriów montażowych oraz szczegółowej instrukcji obsługi. Oprócz tego już sama budowa nowego produktu sprawia, że jego instalacja i złożenie są błyskawiczne. System ultrafiltracji montuje się w okolicach zlewozmywaka, natomiast kranik powinien zostać założony na blacie lub zlewie. Jest to element konieczny do zamontowania – stanowi źródło poboru oczyszczonej wody.

Serwis to tylko chwila

Serwis Ecoperla Profine POU jest właściwie jeszcze łatwiejszy niż montaż tego urządzenia. Producent postarał się, aby filtr kuchenny zabierał jak najmniej naszej uwagi i czasu. A jak często wymieniać wkłady filtracyjne? Użytkownicy filtrów kuchennych przyzwyczaili się, że wkłady należy wymienić co pół roku, jednak w tym przypadku jest inaczej! Dzięki dużej powierzchni filtracyjnej wkładów wystarczają one na cały rok! Co więcej, ich powierzchnia pozwala przefiltrować do 10 000 litrów wody, czyli niemal 5 razy więcej, niż w standardowych tego typu systemach.

Każda szklanka wody może być pełna smaku

Z Ecoperla Profine POU każda szklanka wody może charakteryzować się najlepszym smakiem i być bezwonna.  Dzięki swoim wymiarom to idealny sposób na smaczną wodę nawet w małych kuchniach. Urządzenie jest bardzo ekologiczne i ekonomiczne, a co najważniejsze – solidne. Z pewnością przypadnie do gustu wielu rodzinom!