Żelazo i mangan to dość powszechny problem własnych ujęć. Z tymi przekroczeniami boryka się wiele rodzin. Walka z wysokimi stężeniami często jest nie tylko wskazana, ale i konieczna, choćby ze względu na właściwości organoleptyczne wody. Najlepszym sposobem na poradzenie sobie z kłopotami jest profesjonalny odżelaziacz i odmanganiacz wody. Co jednak, jeśli w gospodarstwie nie ma miejsca na montaż dużego urządzenia?

Różne sposoby odżelaziania i odmanganiania wody

Żelazo i mangan w wodzie to cała masa problemów związanych nie tylko ze smakiem i zapachem wody, ale i instalacją, przez którą ta przepływa. Oba związki wytrącają się z wody, tworząc osad. Przez to powstają problemy z wydajnością pomp tłoczących wodę, zmniejszeniem się światła rur. W skrajnych przypadkach może dochodzić nawet do skażenia mikroorganizmami. Wszystko przez to, że żelazisty i manganowy osad to doskonałe środowisko do rozwoju biofilmu, a w nim bakterii, które mogą mieć niekorzystny wpływ na zdrowie człowieka.

Na obecności żelaza i manganu cierpi również pranie. Sprzątanie nie należy do najłatwiejszych i wymaga sporego zużycia detergentów, a sprzęt AGD, mający styczność z wodą, może ulegać kosztownym awariom.

Choć opisywane kłopoty są dość dotkliwe i powodują chaos w codziennym życiu gospodarstwa domowego, to na szczęście są sposoby, aby z kryzysem sobie poradzić.

Branża uzdatniania wody zna wiele sposobów na to, aby skutecznie usunąć przekroczenia żelaza i manganu. Ich zastosowanie i skuteczność są uzależnione od wielu czynników. Przede wszystkim liczą się parametry wody, dlatego eksperci apelują o przeprowadzanie analizy wody. Istotne jest również jej zużycie, ilość miejsc poboru wody i warunki panujące w danym gospodarstwie domowym.

Jedną z najczęściej proponowanych metod jest odżelazianie i odmanganianie ze wstępną aeracją wody. Działy techniczne proponują cały układ składający się z inżektora lub sprężarki powietrza, hydroforu ocynkowanego oraz urządzenia filtracyjnego wyposażonego w złoże katalityczne.

Takie duże stacje są bardzo wydajne i stanowią pewnik w uzdatnianiu nawet przy bardzo dużych przekroczeniach obu substancji. W dodatku to metoda przyjazna dla środowiska i zdrowia, ponieważ do regeneracji nie wymaga żadnych środków chemicznych.

Problem pojawia się jednak, kiedy nie ma miejsca na montaż takiego układu lub zamiast zbiornika bezprzeponowego w instalacji znajduje się już hydrofor przeponowy i nie ma szans na jego wymianę. Co w takich sytuacjach?

Na szczęście technika cały czas bardzo idzie do przodu i powstają urządzenia takie jak Ecoperla Oxytower – odżelaziacz i odmanganiacz z komorą sprężonego powietrza od polskiej marki Ecoperla!

Innowacyjne odżelazianie i odmanganianie

Ecoperla Oxytower to niezwykły produkt polskiej marki, jakich wciąż nie ma zbyt wiele na rynku. To niewielkie urządzenie jest w stanie usunąć z wody aż trzy kłopoty jednocześnie:

  • Żelazo
  • Mangan
  • Siarkowodór

Wszystko dzięki jego nietypowej budowie. Ten odżelaziacz i odmanganiacz również działa z zastosowaniem wstępnej aeracji. Ta jednak, podobnie jak sama filtracja na złożu, odbywa się wewnątrz butli ciśnieniowej. Jak to dokładnie funkcjonuje?

Surowa woda jest wprowadzana do urządzenia i pierwszym etapem, na jaki napotyka jest komora sprężonego powietrza. Jest to alternatywa dla zwężki napowietrzającej lub sprężarki i hydroforu bezprzeponowego. W tym momencie woda jest wzbogacana w tlen. Różnica w obu przypadkach polega na tym, że w Ecoperla Oxytower ten proces po prostu trwa nieco krócej.

Podczas aeracji siarkowodór jest przekształcany w nierozpuszczalne związki siarki, które później trafiają na złoże.

Po napowietrzeniu woda jest kierowana na złoże katalityczne. W przypadku Ecoperla Oxytower jest go 75 litrów. Materiał filtracyjny pośredniczy i przyspiesza reakcję tlenu z zawartymi w wodzie rozpuszczonymi cząsteczkami żelaza i manganu. W wyniku reakcji powstają cząstki nierozpuszczalne tych substancji i są zatrzymywane na złożu.

W taki oto sposób do instalacji użytkownika jest kierowana oczyszczona woda.

Zalety Ecoperla Oxytower

Zastosowanie takiego rozwiązania niesie ze sobą kilka kluczowych zalet. Oto i one:

  • Brak potrzeby przeróbek w instalacji
  • Działanie z hydroforem przeponowym
  • Usuwanie trzech problemów jednocześnie
  • Niewiele zajętego miejsca
  • Brak potrzeby stosowania środków chemicznych na regenerację
  • Brak potrzeby poświęcania dużej ilości uwagi urządzeniu

Ecoperla Oxytower jest niewymagającym odżelaziaczem i odmanganiaczem. Jedyne o czym użytkownik musi pamiętać, to regularna wymiana złoża filtracyjnego co kilka lat (w zależności od jakości wody).

Regeneracja w Ecoperla Oxytower

Złoże nie jest wieczne i co jakiś czas potrzebuje przejść proces oczyszczania. Już wiadomo, ze nie wymaga do tego środków chemicznych. Wystarcza mu jedynie woda!

Sam proces regeneracji odbywa się automatycznie co wskazaną ilość czasu. Ta wartość jest programowana w zależności od parametrów wody. U większości użytkowników jest to od 1 do 5 dni.

Podczas regeneracji najpierw z komory sprężonego powietrza jest spuszczane całe powietrze. Następnie rozpoczyna się proces intensywnego płukania wstecznego. Wszystko w celu dokładnego oczyszczenia złoża katalitycznego. W ostatnim etapie odbywa się delikatne płukanie współprądowe, a komora znów jest napełniana sprężonym powietrzem.

Po zakończeniu regeneracji Ecoperla Oxytower automatycznie powraca do trybu pracy.

Najlepsze komponenty

Ecoperla Oxytower na pewno nie zawiedzie przyszłych użytkowników pod względem jakości. Podobnie jak inne z serii polskiej marki Ecoperla Tower, został bardzo dokładnie przemyślany, a do współpracy zaproszono najlepszych z branży. Urządzenie powstaje w renomowanych fabrykach na terenie Europy i Stanów Zjednoczonych.

Za głowicę sterującą odpowiada firma Clack. Ta została wybrana ze względu na niskie prawdopodobieństwo wystąpienia awarii, intuicyjne programowanie, możliwość przeprowadzenia serwisu w razie potrzeby.

Złoże to znany i doceniany Birm. Ten materiał filtracyjny jest bardzo trwały, nie rozpuszcza się w trakcie pracy i działa w dużym zakresie temperatur.

Dodatkowo w Ecoperla Oxytower zastosowano Ecoperla Smart System.

Montaż Ecoperla Oxytower

Ten odżelaziacz i odmanganiacz montuje się w pomieszczeniu gospodarczym przed rozgałęzieniem instalacji na konkretne pomieszczenia. Proces instalacji można przeprowadzić samodzielnie lub z pomocą dowolnie wybranej ekipy serwisowej.

Dobrze jest pomyśleć o zamontowaniu filtra mechanicznego za odżelaziaczem i odmanganiaczem z komorą sprężonego powietrza. To dodatkowe zabezpieczenie przed tym, aby w głąb instalacji nie przedostały się żadne zanieczyszczenia mechaniczne.

Gwarancja na Ecoperla Oxytower

Eksperci polskiej marki Ecoperla dbają nie tylko o najwyższą jakość stacji uzdatniania. Zależy im również na zadowoleniu Klientów oraz na ich wsparciu technicznym w razie ewentualnych problemów. Dlatego marka Ecoperla daje 10-letnią, pełną gwarancję na całe urządzenie Ecoperla Oxytower.

Kiedy Ecoperla Oxytower będzie dobrym wyborem?

Odżelaiacze i odmanganiacze wody z komorą sprężonego powietrza niestety nie sprawdzą się w każdych warunkach. To urządzenia bardzo wrażliwe na pH wody. Na pewno nie zdołają usunąć zanieczyszczeń, jeśli to będzie wynosiło poniżej 7,5. Nie są też polecane przy bardzo dużym zapotrzebowaniu na wodę, na przykład jeśli ta jest wykorzystywana nie tylko w gospodarstwie domowym, ale i do podlewania ogrodu.

Maksymalne przekroczenia, przy których można zastosować takie rozwiązanie to 2 mg Fe/l oraz 0,2 mg Mn/l wody. W innych przypadkach najlepiej skonsultować się ze specjalistą i zapytać o radę.

Czy eksploatacja będzie kosztowna?

Odżelaziacze i odmanganiacze działające ze wstępną aeracją są uznawane za jedne z najtańszych w utrzymaniu urządzeń filtracyjnych. Koszty eksploatacji sprowadzają się jedynie do zużycia wody oraz niewielkiej opłaty za prąd, którego będzie potrzebowała głowica sterująca.

Ecoperla Oxytower jest jeszcze tańszy w utrzymaniu od swoich konkurentów dzięki Ecoperla Smart System. Z tymi ustawieniami na regenerację pobierane są minimalne konieczne ilości wody. To urządzenie na pewno nie naruszy domowego budżetu, więc w tej kwestii nie należy mieć żadnych obaw.

Usuwanie żelaza i manganu w dobrym stylu

Choć Ecoperla Oxytower nie jest produktem na każde warunki, to na pewno z jego obecności na rynku ucieszy się wiele osób poszukujących rozwiązania problemów z żelazem, manganem i siarkowodorem przy małej przestrzeni i posiadaniu hydroforu membranowego. W tym produkcie zachwyca dbałość o każdy szczegół. Polskiej marce znowu nie można odmówić solidności i innowacyjności wprowadzanych na rynek rozwiązań.