Kondycjonowanie wody

Woda jest przede wszystkim tania. Co prawda o jej zmniejszającej się dostępności wiadomo od wielu lat, niemniej w dalszym ciągu opłacalne jest stosowanie jej na szeroką skalę. Jest to substancja, która w stanie ciekłym występuje w bardzo dla nas korzystnym przedziale temperatur, ma dobrą zdolność do przejmowania temperatury, dzięki czemu stosowana jest do chłodzenia, a zmiana stanu skupienia nie nastręcza większych problemów.

Woda wykorzystywana w przemyśle nie może być jednak byle jaka. Jak wspomniano wcześniej w wodzie dobrze rozpuszcza się wiele związków chemicznych. Związki te są z reguły niepożądane. Powodują osadzanie się kamienia, szybszą korozję instalacji, a w procesach, w których niezbędna jest stabilność chemiczna, może powodować odchylenia. Aby móc swobodnie stosować wodę w przemyśle, należy ją kondycjonować.

Kondycjonowanie wody – co to jest?

Kondycjonowanie wody jest to inaczej proces lub grupa procesów, których zadaniem jest sprawienie aby parametry wody były stałe. Parametry takiej wody są wymuszane przez instalację oraz urządzenia jakie ją wykorzystują. Są również procesy przemysłowe, które używają wody jako medium i w których stabilność właściwości jest jeszcze ważniejsza (np. flotacja koncentratów miedzi). Zazwyczaj metody uzdatniania dobierane są przez technologów procesów oraz firmy, które się ta tematyką zajmują (np. Transhelsa).

Jakie instalacje potrzebują wody kondycjonowanej?

Wiele instalacji może zostać zniszczonych lub mogą one przejawiać oznaki szybszego wyeksploatowania, jeśli woda w nich użyta nie jest kondycjonowana. Do instalacji takich zaliczmy miedzy innymi: kotły wodne, kotły parowe (kamień kotłowy), wymienniki ciepła, skraplacze natryskowe i wyparne, obiegi wody ciepłowniczej, obiegi wody chłodniczej, chłodnice kompresorów, chłodnice sprężarek, obiegi wody lodowej, itp.

Jak przeprowadza się procesy kondycjonowania wody?

Wodę można kondycjonować w sposób chemiczny (dodając do wody odpowiednie substancje) lub poprzez procesy fizykochemiczne (np. filtrację osmotyczną). Generalnie metody fizykochemiczne również potrzebują co jakiś czas, aby ich instalacja została potraktowana chemią, która ma za zadanie pozbyć się nagromadzonych zanieczyszczeń. Jest to coś w rodzaju kondycjonowania urządzeń kondycjonujących. Powyższe również dowodzi, że wykorzystywanie chemii w procesach kondycjonowania jest kluczowe. Stworzono cale segmenty odpowiednich preparatów, które mają dać odpowiedni efekt. Stosowanie ich powinno jednak odbywać się po dobraniu odpowiednich parametrów.

Zakres działalności firm kondycjonujących wodę

Firmy takie jak Transhelsa mają bardzo szeroki zakres działalności. Zalicza się do niego:

Konserwacja membran osmotycznych:

 • fouling membran osmotycznych;
 • krótka żywotność membran osmotycznych;
 • zapychanie membran złogami krzemionki;
 • zapychanie membran złogami wapnia i żelaza;
 • zapychanie membran biofilmem mikrobiologicznym;
 • zapychanie membran złogami siarki i metali ciężkich;
 • zapychanie membran złogami organicznymi i olejami;
 • konserwacja membran osmotycznych.

Dbanie o wodne układy kotłowe:

 • problem z wodą w układach chłodniczych;
 • kamień w układach chłodniczych;
 • korozja układów chłodniczych;
 • nieprawidłowe odsalanie;
 • kamień w układach kotłowych;
 • korozja układów kotłowych;
 • niewłaściwe parametry wody w układach kotłowych;

Kondycjonowanie wody pitnej:

 • problem z wodą w instalacjach wody pitnej i użytkowej;
 • korozja instalacji wody pitnej i użytkowej;
 • kamień w instalacjach wody pitnej i użytkowej;

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat kondycjonowania wody to odwiedź stronę firmy Transhelsa, która już ponad 40 lat działa na europejskim rynku kondycjonowania wody.

2 thoughts on “Co kamień kotłowy mówi o parametrach wody?

 1. Przy stacji RO warto zainwestować w dobry antyskalant. Raz już wymienialiśmy membrany osmotyczne. To duży i niepotrzebny wydatek. Antyskalanty powstrzymują krystalizację soli i membrany robią swoje bez czopowania. Polecam Transophos od Transhelsy. Mała dawka, szybka wysyłka bezpośrednio od Transhlesy. Jako stały klient mam rabat. Zimą przetestuję też RO-clean na mróz.

 2. Ciekawy temat. Nasunęło mi się pytanie: czy czyszczenie kwasami nie niszczy membrany odwróconej osmozy?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.