Eksploatacja osmozy

Mimo wszystkich zbawiennych funkcji filtrów osmotycznych należy pamiętać o jeszcze jednej bardzo istotnej kwestii jaką jest serwisowanie. Filtry do wody mają to do siebie, że ich efektywność z czasem maleje. Zazwyczaj jest to spowodowane przeciążeniem wkładu i dalszym brakiem możliwości absorbowania danych zanieczyszczeń.

W przypadku wkładu mechanicznego rozsądny okres eksploatacyjny to jest 6 miesięcy. Po tym czasie (warto dodać, że są to dane uśrednione i wszystko zależy od jakości wody) należy wymienić wkład. Troszkę dłuższą datę przydatności ma węgiel (granulowany i prasowany). Wkłady węglowe można używać do roku bez konieczności wymiany. Czas na dobre wiadomości – żywotność membrany (najdroższa część eksploatacyjna) to nawet 5 lat. Resztę wkładów odpowiedzialnych za kolejne etapy filtracji wymienia się wedle zaleceń producenta. Podobnie jest z lampą bakteriobójczą (ostatni proces filtracji w RO8).

Raz na jakiś czas dobrze jest przeprowadzić dezynfekcję osmozy. Są do tego specjalne preparaty. Najczęściej wybierane produkty na rynku to preparaty NeatWork. Wśród nich znajdziemy płyny dezynfekujące, spraye do wylewek czy tabletki, które oczyszczają system filtra. Dla utrzymania higieny na wysokim poziomie powinniśmy zapoznać się z tematem czyszczenia filtra osmotycznego.
dezynfekcja-odwroconej-osmozy
Serwisowanie osmozy możemy przeprowadzić sami. Wymiana wkładów ogranicza się do odkręcenia kloszy, wyciągnięcia wkładu i aplikacji zamiennika. Jeżeli nie chcemy tego robić sami możemy wynająć firmę, która przeprowadzi serwis „osmozy”. Koszty całorocznej obsługi filtra odwróconej osmozy to około 80zł.