Odwrócona osmoza

Zjawisko, bądź proces odwróconej osmozy wykorzystuje specjalną membranę półprzepuszczalną, która przepuszcza wyłącznie krystalicznie czystą wodę, zatrzymując wszystkie zanieczyszczenia.

Membrana posiada mikroskopijne pory (o wielkości 0,0005 mikrona), przez które woda zostaje przeciśnięta (pod ciśnieniem instalacji wodociągowej).

Najlepiej przedstawia to schemat:
schemat osmozy
Jak widać, surowa woda zostaje przefiltrowana do ultra-czystej postaci, a zanieczyszczenia trafiają do odpływu. Skoro produkt, który jest przedmiotem moich rozważań oparty jest o membranę, to dlaczego mówi się, że osmoza jest „odwrócona”?

Otóż, w naturalnych w warunkach (bez wykorzystania ciśnienia instalacji) proces osmozy (zwany osmozą spontaniczną) zachodzi od roztworu o niższym stężeniu substancji rozpuszczonej do roztworu o większym stężeniu. Brzmi to dość skomplikowanie.

Graficzna interpretacja powinna rozjaśnić nam umysł:
naturalna osmoza
Proces osmozy spontanicznej trwa dość długo. Cząsteczki „mniejsze” odbijają się od siebie spontanicznie trafiając w pory membrany i przechodząc do roztworu o większej koncentracji cząsteczek w cieczy. Proces membrany odwraca się poprzez zwiększenia ciśnienia obszaru o większej koncentracji, by otrzymać czystą wodę.

W kompletnym uproszczeniu:

  • Osmoza spontaniczna – cząsteczki rozpuszczone w wodzie swobodnie odbijają się od siebie i raz na jakiś czas spontanicznie przechodzą przez otwory w membranie (tylko te mniejsze cząsteczki – te większe nie zmieściłyby się, by przejść przez pory). Prowadzi to do koncentracji wszystkich cząsteczek po jednej stronie roztworu
  • Odwrócona osmoza – pod wpływem ciśnienia przeciskamy skoncentrowane cząsteczki przez membranę, która zatrzymuje wszystkie zanieczyszczenia i przepuszcza czystą wodę.

Chcesz wiedzieć więcej? Zobacz: