Co się zmieniło w filtrach odwróconej osmozy?

Odwrócona osmoza funkcjonuje na rynku już od ponad 20 lat.Czy coś się zmieniło od tego czasu w zakresie filtracji osmotycznej? To jest naprawdę ciekawe pytanie.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy jak tak naprawdę wyglądają nowoczesne filtry odwróconej osmozy, czym się różnią od standardowych filtrów szafkowych i jak na ich działanie wpływa postęp technologiczny. To nie są już duże osmozy z wieloma przyłączami do podłączenia! W dodatku są o wiele bardziej ekonomiczne.

Różnice widoczne już na pierwszy rzut oka

Różnica jest kolosalna. Kiedyś filtry zajmowały całą szafkę pod zlewozmywakiem. Wszędzie plątały się wężyki, brudził się zewnętrzny baniak magazynujący wodę. Całość prezentowała się mało higieniczne, a w przypadku wody do spożycia aspekty higieny powinny być wręcz priorytetowe.

Różnice są dostrzegalne w samym wyglądzie, jakości konstrukcji, kompaktowym wykonaniu czy mobilności, a to nadal nie wszystko. Prawdziwa rewolucja nowoczesnych filtrów osmotycznych tkwi w ich technologicznych możliwościach.

Porównanie standardowych i nowoczesnych urządzeń

Poniższa tabela najlepiej ilustruje wszystkie zmiany technologiczne, jakie przeszły systemy odwróconej osmozy na przestrzeni lat. Dzięki niej można porównać funkcjonalności standardowych filtrów oraz tych, które obecnie robią furorę w sklepach.

 

TechnologiaNowoczesne systemy odwróconej osmozyStandardowe systemy odwróconej osmozy
Kontrola jakości wodyTAKNIE
Sygnalizacja wymiany wkładówTAKNIE
Elektrozawór z filtrem zabezpieczającymTAKNIE
Zewnętrzny transformator podłączony do prąduTAKNIE
Samoczyszcząca się membranaTAKNIE
Konfiguracja parametrów za pośrednictwem wbudowanego komputeraTAKNIE
Wykrywanie wycieków wodyTAKNIE
Możliwość montażu w pionie i poziomieTAKNIE
Zastosowanie 2 membran osmotycznychTAKNIE
Przepływ wody bez konieczności magazynowaniaTAKNIE